1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. MEB Eğitim Kurulları ve Zümreleri Yönergesi Yayımlandı! Son Güncel Uygulamalar
MEB Eğitim Kurulları ve Zümreleri Yönergesi Yayımlandı! Son Güncel Uygulamalar

MEB Eğitim Kurulları ve Zümreleri Yönergesi Yayımlandı! Son Güncel Uygulamalar

Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından “Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurulları ve Zümreleri Yönergesi” yayımlandı. 2019 Eylül ayı tebliğler dergisinde okullarda yer alan KURULLAR ve ZÜMRELERE dair değişiklikler yayımlandı!

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı "MEB" Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından "Yönerge Taslağı" konulu Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurulları ve Zümreleri Yönergesi değişikliği talebi Eylül 2019 Tebliğler Dergisinde yayımlandı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada Değişen, gelişen ve ortaya çıkan ihtiyaçlar doğrultusunda ilgi Yönergede değişiklik düzenleme yapılması ihtiyacı ortaya çıkmıştır. denildi.

Bu kapsamda hazırlanan “Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurulları ve Zümreleri Yönergesinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönerge Tebliğler Dergisinde yayımlandı. Ortaöğretim genel Müdürü Yusuf Büyük'ün imzasının yer aldığı "Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurulları ve Zümreleri Yönergesi" detayları şu şekildedir.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI EĞİTİM KURULLARI VE ZÜMRELERİ YÖNERGESİ

Bu Yönergenin amacı; Millî Eğitim Bakanlığına bağlı her derece ve türdeki resmî ve özel, örgün ve yaygın eğitim kurumlarında eğitim kurulları ve zümrelerin oluşturulmasına yönelik temel ilkeleri, yönetimi, işleyişi ve işlevlerini düzenleyerek eğitim kurumlarının birbirlerini tanımasını, tamamlamasını ve bir bütün oluşturmasını sağlamak; eğitim kurumlarını çevre ile her alanda iş birliğine teşvik etmek; eğitim kurumlarında öğretim programlarını uygulama sürecinde eğitim kurumu, ilçe, il ve ülke genelinde birliktelik sağlamak; alınan karar ve sonuçlarının izleme ve değerlendirilmesinin yapılmasını sağlamaktır.

Eğitim kurulları

Ülke ve il genelinde eğitimi planlamak ve koordine etmek, eğitim ve öğretimin kalitesini geliştirmek, iş birliği ve denetimi sağlamak amacıyla Bakanlık, il ve ilçe düzeyi ile eğitim kurumunda eğitim kurulları oluşturulur.

a) İl millî eğitim müdürleri kurulu,

b) İlçe millî eğitim müdürleri kurulu,

c) Eğitim kurumu müdürleri kurulu,

ç) Kademe ve türlerine göre ilçe eğitim kurumu müdürleri kurulu,

d) Öğretmenler kurulu,

e) Sınıf/şube öğretmenler kurulu,

f) Sanat ve spor kurulu.

Eğitim kurullarının toplantıları

27/08/2019 tarihli ve 15362682 sayılı Makam Onayı) Kurullar; Eğitim Kurullarının Toplantı Takvimi’nde (EK-1) belirtilen zaman dilimleri içinde katılımcılara toplantı öncesi duyurulacak gündem ile toplanır.

27/08/2019 tarihli ve 15362682 sayılı Makam Onayı) Alınan kararlar ve sonuçları; yönetici, öğretmen ve ilgili personelin yararlanması için onaylanır ve paylaşılır.

Kurullar; gerekli görülmesi hâlinde kurul başkanının çağrısı veya üyelerin yarısından fazlasının yazılı talebi üzerine aynı esas ve usulle toplanır.

Olağanüstü durumlar dışında toplantıların tarihi, yeri ve gündemi en az 5 gün önceden ilgililere duyurulur.

Öğretmenler kurulu ile sınıf/şube öğretmenler kurulunda müdürün, diğer kurullarda ise başkanın gerekli gördüğü konular ile kurul üyelerinin çoğunluğunun önerisiyle gündeme alınması kararlaştırılan diğer konular görüşülür ve karara bağlanır.

Sanat ve spor kurulunda ise ayrıca yetenekli öğrencilerin belirlenmesi, seçimi, eğitimi, yetiştirilmesi ve üst öğrenime hazırlanmasına ilişkin hususlar görüşülür ve karara bağlanır.

Yönerge tam metni için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler