1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. MEB, Halk Eğitim Merkezlerinde Nöbet Ücretlerini Neden Ödemiyor
MEB, Halk Eğitim Merkezlerinde Nöbet Ücretlerini Neden Ödemiyor

MEB, Halk Eğitim Merkezlerinde Nöbet Ücretlerini Neden Ödemiyor

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görevli öğretmenler için haftada 3 ek ders saati nöbet ücreti ödenmektedir. Fakat bu ücret HEM’lerde ne yöneticilere ne de öğretmenlere ödeniyor! TES, MEB’e yazı gönderdi.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlere haftada bir defa tutulan nöbet görevine karşılık üç saat ek ders ücreti ödenmektedir.  Bu ücret, halk eğitim merkezlerinin HEM örgün eğitim kurumları olarak sayılmadığı için halk eğitim merkezlerinde görev yapan müdür yardımcısı ve öğretmenlere ek ders ücreti ödemesi yapılmamaktadır.

Yönetici ve öğretmelere nöbet görevi var fakat ücret yok! Halk Eğitim Merkezlerinin iş ve işlemlerinin yer aldığı yönetmelikte müdür yardımcısı ve öğretmenlere nöbet görevi getirilmiş; bu görev nedeniyle de müdür yardımcıları ve öğretmenler nöbet çizelgesine göre nöbet görevlerini yerine getirmektedir.

HEM’de görevli müdür yardımcıları ile öğretmenler yerine getirdikleri halde bu nöbet görevi karşılığında nöbet ücreti ödenmemektedir. Diğer okul veya kurumlarda görev yapan müdür yardımcısı ve öğretmenlere nöbet ücreti ödenmekte iken halk eğitim merkezlerinde görev yapanlara bu ücret ödenmeyerek Anayasamızın eşitlik ilkesi çiğnenmeye devam ettiği Türk Eğitim-Sen tarafından dile getirildi.

Anayasada Angarya Yasak! Anayasada angarya yasaklandığı halde nöbet görevlerine ücret ödenmeyerek bu kuralda ihlal edilmeye her yıl devam ediliyor. MEB, öğretmenler arasında yapılan bu ayrıma bir an önce son vermeli ve halk eğitim merkezi müdür yardımcısı ve öğretmenlerine nöbet ücreti ödemelidir!

Sendika da Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderdiği yazıda bu haksızlığa bir an önce son verilmesi amacıyla halk eğitim merkezlerinde görev yapan müdür yardımcısı ve öğretmenlere yerine getirdikleri nöbet hizmetine karşılık nöbet ücretlerinin ödenmesi, bu konuda gerekli mevzuat düzenlemelerinin yapılabilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından çalışma yapılması ve çalışmalar hakkında kendilerine bilgi verilmesini talep etti. Talep yazısı için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler