1. HABERLER

  2. EĞİTİM HABERLERİ

  3. MEB Liselerde İngilizce Öğretimi Sistemini Değiştiriyor
MEB Liselerde İngilizce Öğretimi Sistemini Değiştiriyor

MEB Liselerde İngilizce Öğretimi Sistemini Değiştiriyor

Milli Eğitim Bakanlığı Lise 1’den Başlayacak Yeni Sistemle İlgili Net Olmasa da Açıklamalarda Bulundu

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılından itibaren Lise 1. Sınıflarda başlayacak olan İngilizce Yeni Öğretim Sistemiyle ilgili olarak okul müdürlüklerine bilgilendirmede bulunmadan kitap seçim modülünde de yeniliğe giderek İngilizce yeni öğretim modülünü seçilmesi için devreye soktu. Oysaki madem yeni bir sistem gelecek neden eski kitapları halen seçilebilir yapılmış “Mebbis Kitap Seçim Modülünde” anlaşılır değildir.

Şu ana kadar ki kitaplar Okul türlerine ve okulların kalitesine göre (Fen, Anadolu,Anadolu Öğretmeni Meslek, Genel Lise) A1.1, A1.2, A2.1, A2.2,  A2.3 şeklinde kitap seçimine izin vermekteydi. Yeni sistemdeki kitaplar dil seviyelerine göre değil sadece yeni sistem adı altında belirsizliğini korumaktadır. Yeni kitaplar hakkında öğretmenlerin de herhangi bir bilgisi bulunmamakta olup yeni  kitaplar 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılının ya başında ya da dersler başladıktan sonra eksik tam belli belirsiz bir şekilde öğrenci ve öğretmenlere ulaşabilecektir. Yeni sisteme nasıl ne şekilde adapte ve hazırlık yapılması gerektiği öğretmenlere açıkça izah edilmesi gerekmektedir.

Yeni uygulamada pratik ve güncel ayrıca eğlenceli şekilde olacağı söylenmekte ama bir önceki değişen sistemde de aynı ibareler söylenmiş tam tersi yine dilbilgisi ve ezbere yöneltilmişti öğrenci ve öğretmenler. Dolayısıyla ne olduğu açıkça belirtilmeyen sistem ve materyallerle ilgili açıklama ve dökümanlar bir an önce öğretmenlerin incelenmesine sunulması gerekmektedir.

Öğretmenlerin önemine de vurgu yapılan yeni sistemde öğretmenin dersi nasıl işlemesi gerektiği konusunda da açıklamalarda bulunularak öğretmenin aldığı eğitim ve pedagojik çalışmalar göz ardı edilmiştir. Değerlendirme kısmında not olmayacağı da belirtilen sistemde not olmazsa öğrenci derse çalışmaz mantığını da eklemeliyiz.

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.