1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. MEB Liselere Geçiş Yönergesi Yayımlandı
MEB Liselere Geçiş Yönergesi Yayımlandı

MEB Liselere Geçiş Yönergesi Yayımlandı

Milli Eğitim Bakanlığı liselere geçiş yönergesini yayımladı. MEB tarafından yayımlanan yönergede liselere geçiş sınavı, liseye geçiş yerleştirme esasları gibi konular belirlendi.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretime Geçiş Yönergesi yayımlandı. Bakanlığın internet sitesinden yayımlanan yönergede liselere geçiş hakkında usül ve esaslar ile uygulama yöntemleri hakkında çerçeve çizildi. Bu yönergenin yayımlanmasıyla, 2015 yılında yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Yönergesi yürürlükten kaldırıldı.

Yönergenin ilk bölümünde amaç, kapsam, tanımlar ve dayanak mevzuat bulunuyor. İkinci bölümde ise merkezi sınav, merkezi sınav puanının hesaplanması, ortaöğretim kurumlarına yerleştirme, merkezi yerleştirme, yerel yerleştirme başlıklarıyla esaslar belirlendi.

Yönergenin 3. bölümünde bazı diğer hükümler yer alıyor. Bu bölümde yurtdışında öğrenim gören öğrenciler hakkında hususların altı çizildi. Ayrıca başvurulacak mevzuat ve yürürlükten kaldırılan mevzuat belirtildi.

Liseye geçiş sınavı, daha önce açıklandığı gibi sözel ve sayısal olarak iki bölümden oluşacak. Yine daha önceden açıklandığı gibi liselere yerleştirme, merkezi sınav puanı ve yerel yerleştirme ile yapılabilecek. MEB liselere geçiş yönergesi için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler