1. HABERLER

  2. EĞİTİM HABERLERİ

  3. MEB Liseye Geçiş Yeni Sınav Sistemi Öğrencilere Neler Getiriyor
MEB Liseye Geçiş Yeni Sınav Sistemi Öğrencilere Neler Getiriyor

MEB Liseye Geçiş Yeni Sınav Sistemi Öğrencilere Neler Getiriyor

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TEOG yerine gelen yeni sistemde 8’inci sınıf ağırlıkta olmak üzere 6 ve 7’inci sınıf müfredattan öğrencilere soru yöneltileceğini, 90 dakikalık sınavda 60 soru sorulacağını açıkladı.

A+A-

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TEOG yerine gelen yeni sistemde 8’inci sınıf ağırlıkta olmak üzere 6 ve 7’inci müfredattan öğrencilere soru yöneltileceğini, 90 dakikalık sınavda 60 soru sorulacağını açıkladı.

 

SINAVA GİRMEK MECBURİ DEĞİL

Yeni sistem ile birlikte sınav kabusunu ortadan kaldırdıklarına dikkat çeken Bakan İsmet Yılmaz, velilerin artık çocukları adeta bir yarış atı gibi hazırlamalarına gerek olmadığını, öğrencinin bu sınava girip girmeyeceğini velilerin karar vereceğini söyledi. Yılmaz “Bir liseye yerleşmek için bu sınava girmek zorunlu değildir. TEOG´da mutlaka sınava girmek zorundaydınız. Sınav mecburiyeti ortadan kalktı" diye konuştu.

 

90 DAKİKA SÜRE VERİLECEK

Yeni sistemde sınavın her ne kadar yerelde yapılacağı göz önünde sergilense de soruların tek merkez olan Milli Eğitim Bakanlığı tarafınca hazırlanacağına dikkat çeken Bakan Yılmaz, 2018 yılının Haziran ayında yapmayı planladıkları sınavda çoktan seçmeli soruların yer alacağını, sözel ve sayısal olmak üzere iki bölüm ve tek oturumdan oluşacağını belirtti. Yılmaz ayrıca sınav sonuçlarının da aynı ay içerisinde hemen açıklanacağının altını çizerek, toplamda 60 soru yöneltileceğini ve 90 dakikalık bir süre verileceğini vurguladı. Yılmaz son olarak sınavda 8´inci sınıf müfredatı ağırlıklı olmak üzere 6 ve 7. sınıf ders müfredatına uygun sorular sorulacağını belirtti.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.