MEB merkezi sistem sınav yönergesi değişti

Milli Eğitim Bakanlığı merkezî sistem sınav yönergesini değiştirdi. Yeni yönergeyi incelemek ve indirmek için tıklayınız.

23512
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mili Eğitim Bakanlığınca merkezî sistemle yapılacak sınavlara ilişkin usul ve esasları düzenleyen ve merkezî sistemle yapılacak sınavların usul ve esaslarını, sınav kurul ve komisyonlarının oluşumu ile sınav görevlilerinin nitelik ve sorumluluklarını kapsayan yönerge değişti. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından merkezi sınav yönergesinde yapılan değişiklikler sonrasında yönergenin tamamını

Yıllık sınav uygulama planı, bu Yönerge kapsamında yapılacak olan yıllık sınav uygulamaları, Bakanlık ve diğer kurumların merkezî sistem sınavları ile uyumlu ve planlı olmak üzere, Genel Müdürlük tarafından ilgili birimlerle iş birliği yapılarak o yılın en geç ekim ayına kadar hazırlanır. Plana uygun olarak hazırlanan sınav uygulama takvimi, üst yöneticinin onayı ile yürürlüğe konulur ve kamuoyuna duyurulur.

Merkezî sistem sınavlarının esasları. Sınavlardan önce yapılacak iş ve işlemler aşağıda belirtilen esaslara göre gerçekleştirilir: Merkezi sistem sınavlarında çoktan seçmeli, açık uçlu ve diğer madde biçimleri de kullanılabilir. Sınav sorularının hazırlanmasında bilimsellik esastır. Sorular, alanında uzman ve/veya test sorusu hazırlama konusunda eğitim almış ya da bu konuda hizmet içi eğitime tabi tutulmuş öğretmenler veya uzmanlar tarafından hazırlanır. Lisans veya daha üst eğitim seviyesinde ve özel alan konularını kapsayan sorular üniversitelerden veya ilgili kurum, kuruluş ve kişilerden temin edilebilir. Bu durumda temin edilecek soru sayısı sınavda sorulacak soru sayısının en az iki katı olmalıdır. Genel Müdürlük dışından temin edilen soruların hatalı ya da yanlış hazırlanmış olmasından soruyu hazırlayan kurum, kuruluş veya kişiler sorumludur. İlgili alanın devamını aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Sınavlar esnasında yapılacak iş ve işlemler aşağıda belirtilen esaslara göre gerçekleştirilir: Sınav, yurt içi ve yurt dışı sınav merkezlerinde Türkiye saatiyle aynı anda başlar, protokol veya kılavuzda belirlenen sınav süresi sonunda tamamlanır. Aday, üzerinde adı, soyadı ve T.C. kimlik numarasının yazılı bulunduğu sınav giriş belgesinde belirtilen sınav merkezi, okul veya bina, salon ve sırada sınava girer.

Aday, geçerli kimlik belgelerinden herhangi birinin aslı ile sınava girer. Ayrıca, sınav protokolü veya kılavuzunda onaylı sınav giriş belgesinin istenmesi durumunda bu belgeyi de yanında getirmek zorundadır. İlgili alanın devamını aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Sınavlar sonrasında yapılacak iş ve işlemler aşağıda belirtilen esaslara göre gerçekleştirilir: Cevap kâğıtlarının tasnif ve sayımı komisyon huzurunda gerçekleştirilir. Eksik veya olağan dışı durumlar tutanakla tespit edilir. Yürütülen çalışmaların tamamında görüntü kaydı yapılır ve kayıtlar en az bir yıl süreyle saklanır.

Cevap kâğıtları okuyucularda okutulur. Okuma sonuçları elektronik ortamda değerlendirme birimine iletilir. Ayrıca her sınava ait okuma kayıtları Genel Müdürlükçe yasal süreye uygun olarak saklanır. Değerlendirme işlemi bu Yönergede belirtilen esaslar doğrultusunda, protokol veya kılavuza uygun olarak elektronik ortamda gerçekleştirilir. Kısa kısa detaya girmeden verdiğimiz  yönergenin tamamı için TIKLAYINIZ.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!