1. HABERLER

  2. MEMUR ALIMI

  3. MEB PERSONEL ALIMI

  4. MEB Müdür Atamalarına Mahkemeden Yürütmeyi Durdurma Geldi
MEB Müdür Atamalarına Mahkemeden Yürütmeyi Durdurma Geldi

MEB Müdür Atamalarına Mahkemeden Yürütmeyi Durdurma Geldi

Ankara Bölge İdare Mahkemesi tarafından verilen karar ile birlikte Milli Eğitim Bakanlığı MEB tarafından yapılan sözlü mülakat sonrası ataması yapılan

A+A-

Ankara Bölge İdare Mahkemesi tarafından verilen karar ile birlikte Milli Eğitim Bakanlığı MEB tarafından yapılan sözlü mülakat sonrası ataması yapılan 1709 şube müdürü için yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Eğitim-Sen Balıkesir şubesi müzik öğretmeni olarak görev yapan öğretmenin adına MEB Taşra Teşkilatı Şube Müdürlüğü Görevde Yükselme Sözlü Sınavında başarısız sayılmasına ilişkin işlemin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Ankara 10. İdare Mahkemesi'nde dava açtı. Mahkemenin talebi red etme kararıyla birlikte Eğitim-Sen Balıkesir şubesi Ankara Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurdu ve red kararının kaldırılmasını talep etti.

Bölge İdare Mahkemesi 1. Kurulu Sendika aracılığıyla açılan davayı sonuçlandırdı. Mahkeme tarafından verilen kararda Danıştay 5. Dairesi tarafından 6 Mart 2014 tarihinde verilen karar hatırlatılarak sözlü sınavın sadece yazılı sınavı tamamlayıcı nitelikte olduğunu ve bu şekilde yapılan tüm atamaların hukuka aykırı olduğu belirtildi. Değerlendirilmenin yazılı ve sözlü puanlarıyla beraber değerlendirilmesinin uygunluğu belirtildi.

Karar; "Kamu hizmetinin etkin ve süratli bir şekilde yürütülmesinin sağlanması amacıyla, liyakatın tespitinde, kriterleri objektif olarak belirlenmiş yazılı sınavda alınan puanın esas alınacak şekilde değerlendirilmesi gerektiği hususunda kuşku bulunmadığından, dava konusu işlemin dava sonuna kadar ve teminat aranmaksızın yürütmesinin durdurulmasına oybirliğiyle karar verildi" şeklinde belirtildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.