MEB Müdür Yardımcılığı Yazılı Sınav Başvuru Kılavuzu Yayınlandı

Milli Eğitim Bakanlığı Müdür Başyardımcılığı ve Müdür Yardımcılığı Yazılı Sınav Başvuru Tarihi ve Sınav Tarihi Belli Oldu. Başvuru Tarihi, Sınav Tarihi, Sınav Ücreti, Sınavda Uygulanacak Testler. Başvuru Kılavuzu İçin Tıklayınız

12863
Daha Fazla Göster

Müdür Başyardımcılığı ve Müdür Yardımcılığı Yazılı Sınavı 20 Mart 2016 Pazar Günü Saat: 14:00’te yapılacaktır. 18 Nisan 2016 tarihinde ise sonuçlar açıklanacağı MEB kılavuzunda yer aldı. Yazılı sınav başvuruları, 25 Ocak 2016 tarihinde başlayıp, 17 Şubat 2016 tarihi saat: 17.00’ de sona erecektir. Başvurular elektronik ortamda alınacak.

Yazılı sınav 20 Mart 2016 Pazar günü saat 14.00’de başlayıp, tek oturum olarak 32 il sınav merkezinde yapılacak olup, 110 (yüz on) dakika sürecektir.

Müdür Başyardımcılığı ve Müdür Yardımcılığı Yazılı Sınavı ile ilgili usul ve esaslar yer almaktadır. Sınav Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine Dair Yönetmelik ile Merkezî Sistem Sınav Yönergesi hükümlerine göre yapılacaktır.

Müdür Başyardımcılığı ve Müdür Yardımcılığı Yazılı Sınavı aynı sorulardan oluşur ve aynı salonda birlikte yapılır.

Yazılı sınava katılmak isteyen ve aşağıda belirlenen başvuru şartlarını taşıyan adayların 25 Ocak – 17 Şubat 2016 tarihleri arasında elektronik ortamda başvuruları alınacaktır.

Yazılı sınav, 20 Mart 2016 Pazar günü saat: 14.00’de ADANA, ANKARA, ANTALYA, BURSA, DİYARBAKIR, ERZURUM, ESKİŞEHİR, GAZİANTEP, İÇEL, İSTANBUL, İZMİR, KAYSERİ, KOCAELİ, KONYA, SAMSUN, SAKARYA, ŞANLIURFA, HATAY, MANİSA, BALIKESİR, KAHRAMANMARAŞ, VAN, AYDIN, DENİZLİ, TEKİRDAĞ, MARDİN, MALATYA, TRABZON, ORDU, ZONGULDAK, ELAZIĞ VE ÇORUM il sınav merkezlerinde yapılacaktır.

Başvurunun, Kılavuz’a uygun olarak doğru ve zamanında yapılmasından “adayın kendisi” sorumlu olacaktır. Aday, yaptığı başvuru ile başvuru kılavuzunda belirtilen bütün hükümleri kabul etmiş sayılacaktır. Adayın başvuru bilgilerinin doğruluğunun kontrolü ve zamanında onaylanmasından, adayın kadrosunun bulunduğu “kurum/okul müdürlüğü” sorumlu olacaktır.

Başvuru sırasında MEBBİS sisteminde, adayın bilgilerinin doğru ve güncel olması gerekmektedir. İşlemler, başvuru bitim tarihinde var olan bilgiler üzerinden yapılacağı için bu tarihe kadar aday, bilgilerini güncelletmekle yükümlüdür. Bu durumla ilgili sorumluluk, “adayın kendisi”ne ait olacaktır.(Güncelleme işlemi zaman alabileceğinden güncelleme işlemleri son güne bırakılmamalıdır.)

MEBBİS sistemindeki aday bilgilerinde eksiklik, hata veya çelişki varsa adayın başvurusu geçersiz sayılacaktır.

Başvurusu kabul edilip, yazılı sınavda başarılı olanlardan görevlendirme koşullarını taşımadığı sonradan tespit edilenlerin görevlendirilmesi yapılmayacak, görevlendirilmesi yapılmış olsa bile iptal edilecektir.

Başvuru Şartları Nelerdir

Yazılı sınava, müdür başyardımcılığı veya müdür yardımcılığında dört yıllık ya da aynı eğitim kurumu müdür başyardımcılığı veya müdür yardımcılığında toplam sekiz yıllık görev süresi dolanlar ile başvurunun son günü itibariyle Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine Dair Yönetmelik’ in 5 ve 7’nci maddelerinde belirtilen genel ve özel şartları taşıyan adaylar başvuruda bulunabilirler.

Bu Yönetmelik’in 7/c maddesinde; “Bakanlık kadrolarında adaylık dâhil en az dört yıl öğretmen olarak görev yapmış olmak,” hükmü yer almaktadır.

Bu sürenin hesaplanmasında; 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B Maddesi kapsamında sözleşmeli öğretmenlik, asker öğretmenlik, yıllık izin, hastalık izni ve aylıksız

izinde geçen sürelerin tamamı değerlendirilir. Dört yıllık sürenin hesabında; sınava başvuru tarihinin son günü olan 17/02/2016 tarihi esas alınacaktır.

Söz konusu sınava; Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine Dair Yönetmelik’ te belirtilen şartları taşımak kaydı ile yurt dışında öğretmen olarak görevli bulunanlar, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu kapsamında aylıksız izinli olanlar da başvuruda bulunabilirler.

Halen müdür yetkili öğretmen olarak görev yapanlar hariç olmak üzere, eğitim kurumu yöneticisi olup, 2015-2016 eğitim öğretim yılının son günü itibariyle aynı eğitim kurumunda ve aynı unvanda dört yıllık ya da aynı eğitim kurumunda ve aynı unvanda müdür başyardımcılığı veya müdür yardımcılığında toplam sekiz yıllık görev süresini doldurmamış olanlar, yazılı sınava müracaat edemeyeceklerdir.

Yöneticilikte geçen dört yıllık sürenin hesabında; en son yapılan görevlendirme tarihinden itibaren aynı unvanla geçirilen hizmet sürelerinin toplamı esas alınacaktır. 6528 sayılı Kanundan önce atanıp halen eğitim kurumu yöneticisi olanlar bakımından aynı ve farklı eğitim kurumlarında aynı unvanla geçen görev sürelerinin tamamı dikkate alınacaktır.

Sınav Ücreti

Sınava girecek adaylar sınav ücreti olarak 80 TL’yi (seksen TL KDV dâhil), (25 Ocak – 17 Şubat 2016) tarihleri arasında MEB. Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesinin T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ve Türkiye Halk Bankası şubelerinden herhangi birine, “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığıyla yatıracaktır.

Konular, Konu Ağırlıkları ve Soru Sayısı Şu Şekilde Olacak

Türkçe dilbilgisi(%10) 10 soru,
Genel kültür(%10) 10 soru,
Resmi yazışma kuralları(%4) 4 soru,
Halkla ilişkiler ve iletişim becerileri(%4) 4 soru,
Okul yönetimi(%4) 4 soru,
Yönetimde insan ilişkileri(%4) 4 soru,
Okul geliştirme(%4) 4 soru,
Eğitim ve öğretimde etik(%5) 5 soru,
Türk idare sistemi ve protokol kuralları(%5) 5 soru,
T.C. Anayasası (Genel Esaslar, Temel Hak ve Ödevler, Devletin Temel Organları)(%8) 8 soru,
222 Sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu(%4) 4 soru,
657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu(%8) 8 soru,
1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu(%4) 4 soru,
3071 Sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun(%2) 2 soru,
4483 Sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerin Yargılanması Hakkında Kanun(%2) 2 soru,
4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu(%4) 4 soru,
4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu(%2) 2 soru,
5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu(%4) 4 soru,
5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu(%4) 4 soru,
652 Sayılı MEB Teşkilat ve Görevleri Hakkında KHK(%8) 8 soru,

GENEL TOPLAM %100 100 soru.

Kılavuzu İndirmek İçin TIKLAYINIZ

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
MEB Müdür Yardımcılığı Yazılı Sınav Başvuru Kılavuzu Yayınlandı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!