MEB Müsteşarı Tekin: Liselere Geçişte Uzun Vadede Sınavsız Mekanizma Olacak

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin liselere geçişle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Tekin, % 10’un sınavla, % 90’ın da sınavsız liseye geçiş olacak sistemin tamamı uzun vadede sınavsız olacak. İşte sınavsız sistemle ilgili açıklamalar.

42230
Daha Fazla Göster

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, uzun vadede liselere geçişlerde tamamen sınavsız mekanizma üretilmiş olacağını belirtti. Bu yıl liselerin yüzde 10’unu sınavla, yüzde 90’ını da sınavsız öğrenci alan liseler olarak tanımlandığını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, Aydın’da, düzenlenen müdürler toplantısında yaptığı konuşmada, liselere geçişte sınavsız ortam yaratmak adına bir adım atıp dünyadaki örnekleri incelediklerini belirtti.

Bu yıl kademeli geçiş olacak! Tekin, tüm dünyada ortaokullardan liseye geçiş ya tamamen sınavsız ya bütün liseler sınavlı ya da belli sayıda lise sınavlı, geriye kalan liseler sınavsız olarak yerleştirildiğini belirtti. MEB’in bu yıl kademeli geçişleri uygulamaya başlayacağını vurguladı.

Bu yıl liselerimizin yüzde 10’u sınavla alsın geriye kalan yüzde 90 da mahalli yerleştirme olacak. Uzun vadede ise liselere geçişlerde tamamen sınavsız mekanizma üretmiş olunacak.

% 10 lise çok nitelikli, % 90 niteliksiz yanlıştır denildi! Sınavla öğrenci alan liseler çok niteliklidir, sınavsız alan çok niteliksizdir şeklinde bir tanımlamanın yanlış olduğunu belirten Tekin ayrımın nitelik üzerinden yapılmadığını belirtti.

Nitelikli okulların ilkesel tanımlar çerçevesinde yapılmış bir ayrım olduğunu açıkladı. Tekin, çok nitelikli bir lise vardı onu almadılar çok niteliksiz bir liseyi sınavla öğrenci alan liseler arasına aldılar şeklinde açıklamaların yanlış olduğunu belirtti.

Yüzde 10 kararının bir kere alındığını ve bunun Türkiye’de % 10 olarak ayrılacağını belirtti. Peki bu yüzde 10’u nasıl ayrılacak? 3 tane Ortaöğretim Genel Müdürlüğü var. Genel ortaöğretim programını uygulayan genel müdürlüğü, Mesleki ve teknik program uygulayan bir ortaöğretim müdürlüğü ve bir de Din Öğretimi Genel Müdürlüğü var.

Yani 3 tane lise türümüz var. MEB, bu yüzde 10’u oluştururken geçen yıllara, geriye doğru bakarak sınavla öğrenci alan bir yüzde 10 oluşturulacak olursa, bu yüzde 10’u kendi içinde nasıl dağıtılabileceğine bakıldığını belirtti. Yusuf Tekin’in açıklamalarının tam metni ve liseye geçişle ilgili detayların tamamı için TIKLAYINIZ.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
MEB Müsteşarı Tekin: Liselere Geçişte Uzun Vadede Sınavsız Mekanizma Olacak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!