1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SINAVLAR

  4. MEB Müsteşarı Tekin Liseye Geçişte Yeni Sistem Bu Yıl Uygulanacağını Açıkladı
MEB Müsteşarı Tekin Liseye Geçişte Yeni Sistem Bu Yıl Uygulanacağını Açıkladı

MEB Müsteşarı Tekin Liseye Geçişte Yeni Sistem Bu Yıl Uygulanacağını Açıkladı

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin son dakika açıklaması yaparak yönetmelikle ilgili olarak geçiş hükümlerinin nakille ilgili olduğunu açıkladı. TEOG kalktı! Bu yıl yeni sınav sistemi uygulanacak.

A+A-

SON DAKİKA AÇIKLAMASI: Müsteşar Yusuf Tekin yönetmeliğin yanlış anlaşıldığını ve TEOG'un uygulanmayacağını belirtti. Müsteşar Yusuf Tekin'in açıklamasının tam metni: Ortaöğretim yönetmeliğindeki değişiklik yayımlandı. Gene okuma yazma bilmeyenler yanlış yorumlarla kafa karıştırıyor. Hep kötü niyetten kaynaklanıyor. Düzeltme gereği hissettim.

Yönetmelik şu an 8. Sınıfta okuyup 9. Sınıfa YERLEŞECEK bütün öğrencileri kapsıyor. Geçici madde ise NAKİL VE GEÇİŞLERİ düzenliyor. 2018-2019 eğitim öğretim yılında 9. Sınıfa başlayan öğrencilerin nakil ve geçişleri.

Yani eski öğrenciler eski hükümlere göre nakil yaptıracaklar demek. Daha açık yazayım: yanlış arayanlar okuma yazma bilmiyor. Herhangi bir yanlışlık yok. Açıklamak istedim. Herkese hayırlı olsun.

Ortaöğretim kurumlarına yerleştirme, nakil ve geçişlerle ilgili geçici madde! TEOG bu yıl uygulanmayacak! Bu madde geçiş hükümleri ile ilgili olduğu belirtildi. Bu Yönetmelikte yer alan yerleştirme, nakil ve geçişlere ilişkin hükümler, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılından itibaren ortaokul ile imam hatip ortaokullarının 8 inci sınıfını tamamlayıp ortaöğretim kurumlarına yerleşen öğrencileri kapsar.

Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla ortaöğretim kurumlarında öğrenimlerine devam eden öğrencilerin nakil ve geçişleri; bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce yürürlükte olan Yönetmelik hükümlerine göre yürütülür.

2018-2019 eğitim öğretim yılından itibaren önümüzdeki seneye uygulanacak sistemle ilgili hükümlere dair açıklamalar da şu şekildedir: Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin dayanağı olarak 25 Nisan 2006 tarihli ve 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu da eklendi. Bilindiği üzere kayıtlar adrese dayalı kayıt sistemine göre de değerlendirilecek.

Ayrıca yönetmeliğe yeni tanımlar eklendi. 2018 yılında ilk defa uygulanacak sınavla ilgili yeni ibareler şu şekildedir: Merkezi sınav: Fen liseleri, sosyal bilimler liseleri,  proje uygulayan eğitim kurumları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına öğrenci yerleştirme amacıyla Bakanlıkça yapılan sınavı denmektedir.

Merkezi sınav puanı: Fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına öğrenci yerleştirmede kullanılan Bakanlıkça yapılan sınav puanını belirtmektedir.

Merkezi sınav puanıyla öğrenci alan okul: Fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarını belirtmektedir..

Ortaokul başarı puanı (OBP): Ortaokulun 6, 7 ve 8. sınıf seviyesinde alınan yılsonu başarı puanlarının aritmetik ortalamasını belirtmektedir.

Ortaöğretim kayıt alanı: Eğitimde süreklilik ve coğrafi bütünlük esasına dayalı olarak öğrenci sayısı, okul türü, kontenjan ve donanımları göz önünde bulundurularak il/ilçe millî eğitim müdürlüğünce ortaokul ve liselerin birbirleri ile eşleştirildiği ve tercihe bağlı olarak kayıt yapılabilecek farklı ortaöğretim kurumlarından oluşturulan alanı denmektedir.

Proje uygulayan eğitim kurumu: 1 Eylül 2016 tarihli ve 29818 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları Yönetmeliği kapsamında Bakanlıkça belirlenen okulu belirtmektedir.

DYK kursu açılabilecek! Eğitim ve öğretim etkinlikleri ile ilgili maddeye şu hüküm eklendi. Ortaöğretim kurumlarında, destekleme ve yetiştirme kursları açılabilir. Bu kurslarla ilgili usul ve esaslar, Bakanlıkça belirlenir.

Liseye geçişte hesaplanacak puan! Daha önce ortaöğretime yerleştirmeye esas puanla öğrenci liseye yerleşirken yeni sistemde merkezi sınav puanı ile yerleşecek.

Ortaöğretime geçiş esasları değişti? Ortaöğretime geçiş esasları kapsamında nasıl bir yol izlenecek? İşte Ortaöğretime geçiş esaslarının tüm detayları. Ortaokulu veya imam hatip ortaokulunu bitiren öğrenciler bilgi, beceri ve yetenekleri doğrultusunda;

Merkezi sınav puanıyla, Ortaöğretim kayıt alanı içindeki okullara tercihe bağlı olarak, Ortaöğretim kayıt alanı dışındaki pansiyonlu okullara tercihe bağlı olarak, Merkezi sınav ile birlikte yetenek sınavı puanıyla, Yetenek sınav puanıyla ortaöğretim kurumlarına geçiş yaparlar.

 

Ortaöğretime geçiş sistemine bağlı olarak yapılan yerleştirme ve kayıt işlemleri; Merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okulların açık kontenjanlarına, puan üstünlüğüne göre,  Ortaöğretim kayıt alanı içindeki okulların açık kontenjanlarına, tercihe bağlı olarak yapılır.

Pansiyonlu okullarda belirlenen pansiyon kontenjanı kadar, il içinde uzaktan yakına ilkesi gözetilerek tercihe göre, Merkezi sınav ile birlikte yetenek sınavı ile öğrenci alan okulların açık kontenjanlarına, puan üstünlüğüne göre yapılır.

Güzel sanatlar liseleri, spor liseleri ile klasik sanatlar ve musiki, görsel sanatlar ve spor programı/projesi uygulayan Anadolu imam hatip liselerine yetenek sınav puanı ve OBP kullanılarak puan üstünlüğüne göre yapılır.

Özel ortaöğretim okullarına geçişler, 20 Mart 2012 tarihli ve 28239 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinin ilgili hükümleri doğrultusunda yapılır.

Yapılan tüm değişiklikler! Yönetmelikte yapılan değişikliklerle ilgili birçok hüküm ayrıca yer almaktadır. My memur olarak en önemli detayları sizlerle paylaştık. Aşağıdaki bağlantıda yönetmelik değişikliklerinin tamamını indirebilirsiniz. Değişikliklerin tamamı için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
İlgili Haberler