1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. MEB Müsteşarı Tekin'den Öğretmenlerle İlgili Önemli Açıklamalar
MEB Müsteşarı Tekin'den Öğretmenlerle İlgili Önemli Açıklamalar

MEB Müsteşarı Tekin'den Öğretmenlerle İlgili Önemli Açıklamalar

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, öğretmenlerle ilgili birçok konuda açıklamalar yaptı. Sözleşmeli öğretmen eş durumu tayinleri, uzman ve başöğretmenlik, performans notları, ek ders ücretleri ve tüm detaylar My Memur haberde. 

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin Eğitim Bilişim Ağı EBA üzerinden öğretmenlerin sorularına yanıt verdi ve çok önemli detaylarla ilgili açıklamalarda bulundu. Öncelikle uzmanlık ve başöğretmenlik konusuna değinen Tekin uygulamanın nasıl yürütüleceğini ve nasıl verileceği konusunda detayları verdi.

 

Uzman ve Başöğretmenlik nasıl alınacak?

Uzman ve başöğretmen olabilmek için herhangi bir sınav yapılmayacak. Öğretmenlere verilen performans notları sonucu uzmanlık ve başöğretmenlik unvanı alınacak. Belli bir performans notunu alan öğretmenin bu unvanlara sahip olacağı belirtildi.

 

Sözleşmeli öğretmenlikte eş durumu tayini!

Sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu tayin sorunu ile ilgili olarak bu döneme yetişmediğini ancak Şubat'ta eş durumu tayininin yapılacağı belirtildi. Fakat eş durumu atamasında sadece ikisi de öğretmen olanlar faydalanacak şeklinde sonuç hep ortadaydı. Bunun yerine getirileceğine değinilirken eşi özelde çalışan bir sözleşmeli öğretmenin eş durumu tayini de yapılamadığı sürece bu konu maalesef kapanmayacak. Bu kapsamda sadece her iki eş de sözleşmeli öğretmen olması durumunda eş durumu ataması yapılabilecek.

 

Ek derslerle ilgili farklılıklar!

Sınıf öğretmenlerinin 18 saat derse karşılık maaş ödemesi olurken, branş öğretmenlerinde 15 olması farklılığından dolayı bu konuyla ilgili olarak da Maliye Bakanlığı ile görüşmelerin devam ettiği ve önümüzdeki eğitim öğretim yılında adil bir ek ders süresinin yapılacağını belirtti.

 

Okullara not verilecek!

Tüm okullar notlandırmaya tabi olacak. 70 bine yakın kurumun tamamı 200'e yakın bir gösterge üzerinden notlandırılacak. Her bir okulun koşulu değerlendirilecek ve öğretmenler de okulun puanlar üzerinden hesap edilen, ona göre endekslenen bir puanlama sistemi ile hesaplanacak.

Bknz: Öğretmen Alımı Haberleri İçin

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.