MEB Öğretmen Açığına Masrafsız Çözüm

Asıl Mesleği Öğretmenlik Olan Kamu Çalışanlarına Kurumlar arası Geçiş Yolu açılıp MEB'e eğitimci olarak atanmalıdır.

12037
Daha Fazla Göster

31.08.2012 Yönetmelik Değişikliği Mağduru Kamu Çalışanlarının Kadroları Öğretmen Olarak MEB’e Aktarılmalıdır.

Devletin MEB’e Masrafsızca Geçireceği Elindeki Hazır Gücü Gerçekte Öğretmen Olan Kamu Görevlileridir. Verimsiz 90.000 Ücretli Öğretmenliğe Son Verilmelidir.

Kontenjan azlığı ve dengesiz branş dağılımı nedeniyle yüksek öğretmenlik puanlarına rağmen yıllarca atanmayıp koşullar gereği yaşamını sürdürmek için öğretmenlik dışı kamuda yine yüksek KPSS puanlarıyla memurluk kazanmak zorunda bırakılan ve orada unutulan öğretmenlerin kurumlar-arası ve kurum-içi öğretmenliğe geçememe mağduriyetinin giderilmesi gerekmektedir.

31.08.2012 MEB Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’ndeki değişiklik mağduriyetin giderilmesinden sonraki süreçtekileri kapsamalıdır.

İlginçtir ki bu kişileri kendi aralarında bile sıralamayı unutan ve bu kamu çalışanlarına çıkar yol olarak sadece “yeniden KPSS ile İlk Atama” haksız rekabeti yöntemini bırakan MEB’in şu uygulamalarına ve mevcut güncel mevzuata dikkat çekelim:

2015/13 sayılı Genelgede ” c) Sınıf değiştirerek kurumlar arası nakil yoluyla yapacağı atamalarda” denilmekte ve yürürlüktedir. Sınıf değiştirerek kurumlar arası nakil yoluyla yapılacak atamalar kapalı değildir.

“28 Şubat mağduru” olarak adlandırılan kişiler, sadece bir dilekçeyle KPSS’siz olarak MEB öğretmen kadrolarına alınmıştır.

Memur olmayan özel dershane öğretmenlerinin, şu ana kadar yönetmeliklerde yer almamış ve hala da olmayan bir atama yöntemiyle devlet öğretmeni kadrolarına KPSS’siz atanması süreci Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararına rağmen zorlanmaktadır. Zira Anayasa Mahkemesinin kararına rağmen dershanelerden MEB’e geçirilen şu an MEB devlet okullarında öğretmenlik yapanlar olduğuna dair farklı yerlerden duyumların alınma sıklığı artmış durumdadır.

Engelli öğretmen adaylarından ise sadece EKPSS puanı istenerek kontenjan ayırma uygulaması da sürmektedir.

KPSS’siz milli sporcuların MEB’e öğretmen olarak alımı sürmektedir.

KPSS ile atanmadıkları halde üniversitelerin araştırma-öğretim görevlileri ve okutman kadrolarından MEB öğretmen kadrolarına kurumlar arası geçiş yapılmaktadır.

3 yılı aşkın süredir devam eden, maddi-manevi mağduriyete uğratılan kamu çalışanları aslında düz memur, vhki, bilgisayar işletmeni, şef, gümrük memuru, muhafaza memuru, ambar memuru, gişe memuru, adliye çalışanı, infaz koruma memuru, kaloriferci, hizmetli,…vs. değil; kazanılmış kurumlar arası geçiş hakları olması gereken ancak bu geçiş hakları yönetmelik değişikliğiyle ellerinden alınmış öğretmenlerdir.

Yaşamlarını biraz olsun güvenceye alabilmek için KPSS ile kazanmak zorunda bırakıldıkları genel idare hizmet sınıfı, yardımcı hizmetler sınıfı,…vs memuriyet-kamu görevlisi kadroları çalışma yaşamında olması gereken yerleri değildir. Görevli olmaları gereken yerleri; sınıflarda, okullarda, kara tahta, akıllı tahta başlarında çalışacakları yapmak istedikleri gönüllerindeki gerçek mesleğin ait olduğu MEB’in devlet okullarındaki eğitim hizmetleri sınıfındaki öğretmen kadrolarıdır.

ÖSS+ÖYS+LES(ALES)+KPSS+…vs  sınavlarından başarıyla çıkmış, Lisans – Tezsiz Yüksek Lisans – Pedagojik Formasyon eğitimini başarıyla bitirmiş, devlet okullarına ataması yapılmamış ama öğretmenlik yapma hakkı bulunan bu kamu çalışanları içinde memuriyet öncesi MEB’e bağlı Özel Öğretim Kurumlarında Temel-Hazırlayıcı-Uygulamalı Eğitim-Sınavlarını başarıyla geçip Öğretmenlikte Adaylığı kaldırılmış ve yine memuriyette Temel-Hazırlayıcı-Uygulamalı Eğitim-Sınavlarının ardından ASİL MEMUR olmuşlar da vardır.

Öğretmenlik yapma hakları bulunan bu kişilere tek yol olarak teorikte ilk atama yöntemi bırakılmıştır. Ancak öğretmenliğe geçirilmeyen bu kişileri KPSS ile yerleştirmede sanki kamu personeli kadrolarını kazananlar onlar değilmiş gibi Kamu Personeli Seçme Sınavlarına yeniden sokup MEB devlet öğretmenliğine geçişlerini sadece genelin içinde yok denecek kadar az ilk atama olasılığına bırakmak yanlıştır, zaten haksız rekabet olduğu da çok açıktır. Çünkü öğretmenliğe ataması yapılmamış aktif kamu çalışanları ile henüz memur olmamış İlk Atamaya tabi kesimler farklı kulvar da yarışmaktadır.

Asıl Mesleği Öğretmenlik Olan Kamu Çalışanlarına Kurumlar arası Geçiş Yolunu Tıkayıp; Onları Memur Olmayan Yeni Mezun İlk Atanacaklarla Yeniden KPSS’de Yarıştırmak Haksızlıktır.

Öğretmenlik yapma hakkı bulunan bu kamu çalışanlarının tüm gün süren bir kamu hizmeti görevleri ile düzenlemeleri gereken bir aile yaşamları olduğu da unutulmamalıdır.

Çoğunluğu evli-çocuklu bu kişileri 40 yaşlarına yaklaşırken KPSS sanki bir yeterlilik sınavıymış gibi her branşta da olmayan ÖABT’ ye sokup 20li yaşlardaki yeni mezunlarla genelin içinde yarıştırmaya çalışmak adil değildir.

MEB, öğretmen açığını maliyeti yüksek ve genelde verimsiz 90000 civarında ücretli öğretmenle gidermeye çalışırken, devletin zaten maaş ödediği bu kişilerin devlet dairelerinden devlet okullarına kanuni hakları olan kurumlar arası geçişini kendi aralarında sıralamaktan çekinmeden maliyetsizce acilen kendi bünyesine katmayı bilmelidir.

Öğretmenlik yapma hakkı bulunan kamu çalışanlarının devletteki memur kadrolarının MEB’in devlet okullarındaki öğretmenlik kadrolarına aktarılması adaleti bozmadan, yalnızca kendi aralarında belli ölçütlere göre uygun bir sıralamayla olabilir.

Örneğin “kurumlar arası ve kurum içi” geçiş sıralamasında aşağıdakilerden herhangi birisi ölçüt olarak uygulanırsa hakkaniyet duygusu zedelenmeyecektir.

Memuriyet öncesi MEB Özel Öğretim Kurumları’nda geçen SSK’lı Öğretmenlik veya Öğreticilik süreleri ile Memuriyet süresi toplamı.

Emekliliğe esas toplam hizmet süresi.

Mezuniyet tarihi önceliği.

Aslında İlk atanacaklar için gerekli olan Kamu Personeli Seçme Sınavı ısrarından vazgeçilmeyecekse de sadece kendi aralarında ilgili puan türlerinde üstünlük sıralaması.

Bu kişilerin kadrolarının MEB’e öğretmen olarak kaydırma işi asla ilk atanacaklar ile karşı karşıya getirilip haksız rekabet içinde, eşit olmayan koşullarda yarıştırılmadan ya eskisi gibi %3’lük kontenjanla ya da 4000 civarı toplu bir kadro kaydırmasıyla gerekirse mevcut çalıştıkları illerde anayasal aile birliğinin korunması adına zorunlu hizmetten muaf tutularak yapılmalı 2012’den beri süren mağduriyet artık giderilmeli, Türk Milli Eğitimi sisteminin bir neferi olarak çoktan hak ettikleri asıl mesleklerine kavuşturularak gönülleri alınmalıdır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
MEB Öğretmen Açığına Masrafsız Çözüm

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

14 Yorum

 1. 6 sene önce

  aynen aynen öyle yapın atamada yapmayın işsizlik artsın..

 2. 6 sene önce

  asıl mesleği öğretmenlik olan memurlara öğretmenliğe geçiş hakkı verilmeli. eskiden olduğu gibi.

 3. 6 sene önce

  Kesinlikle böyle olmalı.kamuda memurluk yapan öğretmenler meb e alınmalı sınavsız.

 4. 6 sene önce

  Kazanılmış öğretmenlik hakları bulunan yönetmelik mağduru kamu personelinin görevli olmaları gereken yerleri; sınıflarda, okullarda, kara tahta, akıllı tahta başlarında çalışacakları yapmak istedikleri gönüllerindeki gerçek mesleğin ait olduğu MEB’in devlet okullarındaki eğitim hizmetleri sınıfındaki öğretmen kadrolarıdır!..
  Öğretmenlik yapma hakları bulunan kamu personelinin atama başvurularından hemen önce 31.08.2012’deki MEB Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği değişikliğinde

 5. Sesimizi duyurduğunuz için çok teşekkürler..

 6. 6 sene önce

  memur öğretmenlerin hakları geri verilmeli

 7. 6 sene önce

  memur öğretmenlere eski şekliyle hakları geri verilmeidir.

 8. 6 sene önce

  yönetmelikten önce görevde bulunan memur öğretmenlerin hakları geri verilmelidir.

 9. 6 sene önce

  2012 öncesi kazanılmış haklar iade edilmeli

 10. Memuröğretmenlerin hakkı geri verilmeli…

 11. 6 sene önce

  Bu konuya bir de bizim açımızdan bakın sayın yetkililer,bir yönetmelik hayatımızı etkiliyor,haklarımızı geri istiyoruz…

 12. 6 sene önce

  meb bu açığı ve memur öğretmenleri görmeli artık

 13. 6 sene önce

  kurumlar arası geçiş geri gelmelidir. 31.08.2012 de kaldırıldan yönetmelik usul yönündek sakattır. kpss sınavı olmuş bitmiş. atamalar kontejanları belli olduktan sonra olağan bir sekilde süregelen kurumular arası geçiş kaldırlılmıştır. kaldırılacaksa eğer sınav yapılmadan bunun ilanı gerekliydi. o sebeble 31/02/2012 den önce öğretmen/memur olanlar için kurumlar arası geçiş açılmalıdır.

 14. 5 sene önce

  Memur Öğretmenlerin hakkı verilmeli artık

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!