1. HABERLER

  2. SORU VE CEVAP

  3. MEB, Öğretmen Atama Sayısını Az Tutmak İçin 700 Bin Öğrenciyi İşaret Etti
MEB, Öğretmen Atama Sayısını Az Tutmak İçin 700 Bin Öğrenciyi İşaret Etti

MEB, Öğretmen Atama Sayısını Az Tutmak İçin 700 Bin Öğrenciyi İşaret Etti

Milli Eğitim Bakanlığı müsteşarı Yusuf Tekin bugün EBA üzerinden öğretmenlere seslendi. Canlı olarak seminer saatinde öğretmenlere hitap eden Tekin özellikle öğretmen atamalarına değindi. İşte çarpıcı detaylar.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı müsteşarı Yusuf Tekin özellikle siyasi partilerin öğretmen ataması konusundaki vaatlere değindi. Bu sayılarla atama yapmanın MEB için mümkün olmadığını ve olursa şu an üniversitelerde okuyan 700 bin öğrencinin ilerleyen yıllarda boşta kalacağını belirtti.

Müsteşar Tekin 100 bin veya daha fazla bir öğretmen atamasının üniversitelerde okuyan 700 bin öğretmenlik bölümü öğrencileri için sorun teşkil edeceğini ve atama için onlara kontenjan kalmayacağını belirtti.

Şu an itibarıyla da atanamayan öğretmenler olarak 450 bin aday bulunuyor. Bu sayıya birkaç yıl sonra 700 bin kişi daha eklendiğini ve bu süreçte atamaların da olduğunu düşünürsek 1 milyon atanamayan öğretmen sayısına ulaşmak 4-5 yıldan da az sürecek ve öğretmen atamaları kat be kat sorun olmaya devam edecek.

Müsteşar Tekin öğretmen atamaları ile ilgili olarak YÖK ile ortak çalışmalar yapıldığını ve bu düzeyde de atama sayılarının oluştuğunu belirledi. Fakat unutulan bir durum var açılan üniversiteler ve atama yapılan kontenjanlar kıyaslandığında çok değil birkaç sene sonra öğretmen atamaları sorun değil kaosa yol açabilecektir.

2017 ve 2018 yılı öğretmen atamaları için hem kontenjan açısından çok sınırlı sayıda olmuş, hem de mülakat engeli ile adayların hakları bir nebze de olsa ellerinden alınmış ve alınmaya devam etmektedir.

MEB, geçici stratejiler değil sağlam, adil ve güvenilir bir atama sistemini devreye sokması için zaman tükenmiş ve süreç terse doğru ilerlemektedir. Dolayısıyla geç kalınmış bir atama sistemi için zararın neresinden dönülürse karlıdır!

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler