1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. MEB, Öğretmen Performans Değerlendirme Sistemine Tepkiler Dinmiyor
MEB, Öğretmen Performans Değerlendirme Sistemine Tepkiler Dinmiyor

MEB, Öğretmen Performans Değerlendirme Sistemine Tepkiler Dinmiyor

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Cansel Güven öğretmen performans değerlendirme sistemine olan tepkisini yineledi. MEB'in değerlendirilmesi talebinde bulunuldu. Bakanlığa performans çıkışı ile karşılıklı ölçüşelim teklifi ve detaylar için tıklayınız

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığının resmi web sitesinde yer almamasına rağmen kimi memur sitelerinde yayınlanarak tartışma yaratan Öğretmenlik Performans Değerlendirme Yönetmelik Taslağına ilişkin Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Cansel Güven önemli açıklamalarda bulundu.

Sürekli güncellenen eğitim sistemleri içinde, her değişlikle bir öncekinin başarısızlığını itiraf eden MEB yalnızca sözde öğretmen niteliğini yükseltmek amacıyla öğretmenlerin huzurunu bozmaya kafayı takmış göründüğünü belirten Güven,  öğretmen yetiştirme ve atama sisteminde de onulmaz yaralar açan kurum, öğretmen performansını yükseltmek konusunda da hatalı düzenlemeler yapmak üzere olduğunu belirtti.

Tabela üniversiteleri, dağıtılan formasyonlar yanında KPSS+mülakat kaygısı, yetersiz atamalarla en nitelikli öğretmenin dahi mesleğe başlamadan yıpratılmasının sonuçları elbet tartışılması gerektiğini belirten Genel Başkan bunun için daha önce de taleplerde bulunulduğunu belirtti.

Bir şekilde atanmış öğretmen de sınıf geçirtme sistemi ile disiplinsizlik kıskacında demoralize olmaktadır. Başarılı olmak adına inisiyatif alan öğretmenlerin liyakatsiz idareciler tarafından mevzuat düzenlemesi ile korkutulmakta olduğunu ifade etti. Söz konusu mevzuat ve müfredatları hazır eden Bakanlık temsilcilerinin uzmanlığı, hatta kimliği hakkında ise bilgi sahibi bile olunmadığına yakınıldı.

Kimi önlisans mezunu 100 bine yakın ücretli öğretmen çalıştırırken liyakat ve performansı dert etmeyen Milli Eğitim Bakanlığı geri kalan öğretmenleri veli, öğrenci, meslektaş ve idarecilere puanlatmaya, 4 yılda bir sınava sokmaya kararlı görünüyor.

AES, performans değerlendirme sistemini uygulamayacak! Birkaç yıldır dillere dolanan, geçen dönem uygulamaya alınan performans değerlendirme; AES’in başı çektiği eylemlilikle boykot edilmiş, sonucunda da bakanlık yumuşak bir geri adım atmıştır.

Bu konuda MEB nabız ölçmektedir. AES’in eylem kararı ile öğretmenler için, çocuklar için öğretmenleri için, idarecisi olunan kurumlardaki öğretmenler için form doldurma reddedildi ve eylem kararı halen geçerlidir. Genel Başkan Cansel Güven’in açıklamasının tam metnin aşağıdaki bağlantıdan ayrıca ulaşabilirsiniz.

AES, MEB’i değerlendirmek için de bir form hazırladı ve herkesin burada kendi değerlendirmesini yapmasını istedi. Çok az, Az, Orta, İyi, Çok iyi olarak 1’den 5’e kadar puan verseydiniz MEB’e kaç not verirdiniz. Kısaca haberimize yorum olarak görüşlerinizi belirtebilirsiniz. Genel Başkan Cansel Güven'in açıklamasının tam metni için TIKLAYINIZ.

aes.jpg

FORM 45: MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINI DEĞERLENDİRME FORMU

 

 

Çok az

Az

Orta

İyi

Çok iyi

 

 

1

2

3

4

5

1

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerini destekler.

 

 

 

 

 

2

Milli Eğitim Bakanlığı çağdaş normlara uygun olarak eğitimin yapılıp yapılmadığını bilir.

 

 

 

 

 

3

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenin görev yapma koşulları hakkında bilgi sahibidir.

 

 

 

 

 

4

Milli Eğitim Bakanlığı müfredat bilgisi sahibi olarak öğrenciler için en iyi müfredatı ortaya koymuştur.

 

 

 

 

 

5

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenler için adil bir atama sistemi ortaya koymuştur.

 

 

 

 

 

6

Milli Eğitim Bakanlığı değişmeyecek 5 yıl vadeli bir eğitim-öğretim programına sahiptir.

 

 

 

 

 

7

Milli Eğitim Bakanlığı ders kitabı içeriklerinin öğrencilere uygunluğu konusunda bilgi sahibidir.

 

 

 

 

 

8

Milli Eğitim Bakanlığı taşra teşkilatına ulaşan mobbing konulu şikayetlerden bilgi sahibidir.

 

 

 

 

 

9

Milli Eğitim Bakanlığı okulların yönetimsel gideri konusunda okulları destekler.

 

 

 

 

 

10

Milli Eğitim Bakanlığı teorik olarak ortaya koyduğu çalışmaların pratikte uygulamasından geri bildirim almaktadır.

 

       
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.