MEB öğretmen tayinlerinde il ve ilçe emri uygulamayacak

Öğretmenler 2016 yaz dönemi özür grubu tayinlerinde il ve ilçe emri uygulanmayacağı belirtildi. Tayin başvuruları bugün sona ererken MEB müsteşarı Yusuf Tekin kimsenin mağdur edilmeyeceğini belirtti. Oysa mağduriyetler sürmekte. Detaylar haberimizde.

23508
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) müsteşarı Yusuf Tekin dün katıldığı bir televizyon programında önemli açıklamalarda bulunmuştu. My Memur olarak müsteşarın yaptığı açıklamalardan özellikle en can alıcı noktalardan öğretmen tayinlerinde büyük sorun olan eş durumu tayin sürecinde eşlerin birbirinden uzak ilçelerde çalıştırılmak zorunda bırakıldığından bahsetmek istiyoruz.

Bugün mesai saati bitimine kadar uzatılan 2016 yılı yaz dönemi öğretmenler kısaca özür grubu tayinlerinde birkaç sorunu dile getirmek istiyoruz. Her tayin döneminde sadece Milli Eğitim Bakanlığı’nda değil bir çok kurumda özellikle devlet memuru veya özel sektörde çalışan eşlerin tayinleri yapılırken İL veya İLÇE emri uygulanmadığından eşler birbirlerinden oldukça uzak bölgelerde çalıştırılmak zorunda bırakıldığını görmekteyiz.

Dün yapılan açıklamada da Müsteşar Yusuf Tekin il ve ilçe emrinin uygulanmayacağını fakat kimsenin de mağdur edilmemesine özen gösterileceğini belirtti. Peki nasıl? Öğretmenler 22 Ağustos itibari ile kurumları tercih etmeye başlayacaklar ve 40 adet kurum seçme hakları olacak. 40 adet kurum seçilebilecek olmasına rağmen bir çok branşta seçilebilecek boş 40 tane değil okul yarısı bile bulunmamaktadır. Haliyle öğretmenler yeteri kadar boş olduğu halde açık gösterilmeyen normlar yüzünden çok uzak bölgelere atanmak zorunda bırakılmakta veya il ve ilçe emri olmadığından nakil olamama durumu ile bile karşı karşıya kalabiliyor.

Her ne kadar aynı ile tayinleri çıksa da boş normların gösterilmemesinden dolayı eşler aynı ilde ama farklı ilçelerde çalışmak durumunda bile kalabiliyorlar. Her zaman da bahsedildiği gibi aile birliği esastır ve Anayasa gereği bu birliğin sağlanması da yetkililerin asli görevidir. Aksi halde hem vicdani olarak hem de yasal olarak suç işlenmeye devam edecektir.

Her yeni eğitim öğretim döneminde artık neredeyse 100 bine yakın ücretli öğretmen çalıştırılmaktadır ve bir çok bölgede normlar boş olduğu halde tüm normlar boş olarak gösterilmediğinden sorun çığ gibi büyüyerek devam etmektedir. Zor günler geçirdiğimiz bu dönemde görevine son verilen 10 binlerce öğretmen de bulunmakta ve normlar çok daha fazla açık durumdadır. Umuyoruz ki bu nakil döneminde de öğretmenler ile farklı kurumda veya özel sektörde çalışan eşler mağdur edilmez. My Memur olarak sürekli sesiniz olacağımızdan şüpheniz olmasın ve nakil sürecinde tayini uzak ilçelere çıkan veya tayini çıkmayan tüm okurlarımızın bize ulaşarak seslerini duyurmasını istiyoruz.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 5 sene önce

    Bodrum da gorev yapiyorum.sinif ogretmeniyim.esim tsk mensubu.ardahana dogu gorevi cikti.esyalarimiz gitti ev tututuldu.ancak 2016es ozru tayini ile magdur edildim tayinim cikmadi.bundan 4 sene oncede ayni sekilde tayinim cikmadi.milli egitim bakanligi tarafindan 6 ay ucretsiz izin almak zorunda kaldim.her tayin doneminde magdur ediliyorum.batidan doguya es durumu tayinini yapamiyor olmalari cok uzucu.aile butunlugu icin yapilan es durumu atamalarinin cikmamasi bize yapilan haksizliktir

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!