MEB Öğretmen Yer Değiştirme Politikası Değişmeli

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen il içi ve iller arası yer değiştirme politikası acilen değiştirilmelidir.

54139
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yıllardır öğretmenlerin mali ve sosyal hakları konusunda destekçisi olmaya gayret gösteren gerçek sendikacılık yapma uğraşı içerisinde olan Anadolu Eğitim Sendikası öğretmenlerin yer değiştirmede yaşadığı zorlukların azaltılması yönünde açıklamalarda bulundu.

Konuyla ilgi açıklama yapan Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper Öğreticİ, öğretmenlerin yer değiştirmeleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yer değiştirmelerin her gün daha da zorlaştığını ifade eden Öğretici teşvik ve becayiş uygulamasının getirilmesi gerektiğini ifade etti.

Öğretici, Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerin isteğe bağlı il içi yer değiştirme başvurusunu yayınladı ve başvurular alınmaya başladı. İllerin yayınladığı boş listelere baktığımızda birçok branşın yer değiştirmesinin mümkün olmadığını görmekteyiz.

Yıllardır tercihte bulunup yer değiştiremeyenler ne yazık ki bu sene de yer değiştiremeyecek. Sistemde ciddi değişiklikler yapılmadığı takdirde her geçen gün daha da zorlaşan yer değiştirmeler tıkanma noktasına gelecektir.

Yer değiştirmeleri mümkün hale getirebilmek için detaylı bir çalışmaya ihtiyaç vardır. Mevcut durumdaki hizmet puanları ve hizmet alanları değişmeli, çalışma güçlüğü çekilen bölgelerdeki öğretmenlere teşvik verilmeli, becayiş uygulaması tekrar hayata geçirilmeli ve adil, öngörülebilir bir yer değiştirme sistemi oluşturulmalıdır. Sözleşmeli öğretmenliğin kaldırılmasının yolu da zaten yer değiştirme politikasını değiştirmekten geçmektedir.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!