1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. MEB Öğretmenlere 2. İl Dışı ve İl İçi Tayin Hakkı Vermeli
MEB Öğretmenlere 2. İl Dışı ve İl İçi Tayin Hakkı Vermeli

MEB Öğretmenlere 2. İl Dışı ve İl İçi Tayin Hakkı Vermeli

Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan öğretmenlerin il dışı atama tercihleri sonuçlandı. Pek çok öğretmen tarafından öğretmenlere 2. kez il dışı ve il içi tayin hakkın tanınması talep ediliyor.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı iller arası isteğe ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirme sonuçları açıklandı. İl dışına atanmak isteyen öğretmenlerin tercihleri doğrultusunda atama işlemleri gerçekleşti. Ancak il dışı atama isteğine karşılık bulabilen, tercihleri kapsamında ataması gerçekleşen öğretmen sayısı sınırlı kaldı. İl dışı ve il içi tayinlerinde ataması gerçekleşmeyen öğretmenler, 2. kez kadroların açılarak tercihlerin alınmasını istiyor.

MEB arası isteğe ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirme kapsamında açılan kadrolar en başından öğretmenler tarafından yetersiz bulunmuştu. Örneğin il dışı tayininde sınıf öğretmenliği için Ankara'da hiçbir kadro açılmamıştı. 23 Haziran'da tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından birçok öğretmenin ataması gerçekleşmedi.

Hatırlanacağı üzere 2014 ve 2016 yıllarında il dışı ve il içi yer değiştirmeleri 2 kez yapılmıştı. Ataması yapılmayan öğretmenlerin bu konudaki talebi, 2017 yılında da il içi ve il dışı yer değiştirmelerinin 2. kez yapılması yönünde dillendiriliyor. İkinci kez yer değiştirme hakkı isteyen öğretmenler, açık bulunan tüm kadroların açılmasını ve eş durumu atamalarına sağlanan kolaylığın il dışı ve il içi yer değiştirmelerinde de sağlanmasını talep ediyor.

İlk atamada pek çoğu yaşadığı şehirden ve ailesinden uzak illere atanan öğretmenler, yıllarca evlerinden uzak köylerde zor şartlar altında görev yapıyor. Özellikle sınıf öğretmenlerinin il dışı atamalarında oldukça zorlandığı, yıllarca bulundukları şehirden başka bir şehire yer değiştiremedikleri biliniyor. 2. il dışı ve il içi yer değiştirme hakkı isteyen öğretmenler sosyal medyada da seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Bizler de My Memur olarak öğretmenlerin bu taleplerini dile getirmeyi kendimize bir görev biliyoruz.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
7 Yorum