1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. MEB, Öğretmenlere Geçici Görev Vermeyecek
MEB, Öğretmenlere Geçici Görev Vermeyecek

MEB, Öğretmenlere Geçici Görev Vermeyecek

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yayımlanan genelgede zorunlu olmadıkça öğretmenlere geçici farklı bir görev verilmemesi talep edildi. Bu kapsamda zorunlu haller dışında öğretmenler farklı okullarda veya görevlere verilemeyecek.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yayımlanan genelge ile öğretmenlere geçici olarak diğer eğitim kurumlarında görevlendirilmemeleri istendi. Eğitim-öğretimde sıkıntıların ortaya çıktığı belirtilen genelgede öğretmenlere öğretmenlik dışında geçici görev verilemeyecek. MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü'nün geçici görevlendirme konulu genelgesi şu şekildedir:

Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin, geçici olarak diğer eğitim kurumlarında veya il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinde görevlendirilmeleri nedeniyle eğitim öğretimde sıkıntıların ortaya çıktığı, geçici görevlendirilen öğretmenlerin yerine ek ders ücreti karşılığı görevlendirmelerin yapıldığı ve hatta bu ara dönemlerde bazı okullarda öğrencilerin öğretmensiz kaldığının tespit edilmesi üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

Eğitim ve öğretim çağın gereklerine uygun olarak sürekli gelişen, birikim ve tecrübeler ışığında yenilenen, toplumu yücelten ve insanlığa yön veren önemli bir süreçtir. Demokrasinin ve evrensel değerlerin özümsenerek yaşam biçimi olarak benimsenmesi, milli ve manevi değerlerimize bağlılığın artırılması eğitimle gerçekleşecek; ülkemizin muasır medeniyetler seviyesinin üzerine ulaşmasında en büyük pay hiç kuşkusuz öğretmenlerimize ait olacaktır.

Öğretmenlerimiz, insan yetiştiren aynı zamanda bir medeniyeti, bir kültürü inşa eden rehberlerimizdir. En önemli zenginliğimiz ve geleceğimiz olan çocuklarımızı çağın gerektirdiği her türlü bilgi, donanım ve beceriyle zenginleştirerek üretken, bilgiyi hayatının içinde kullanabilen nesiller olarak yetiştirme hedefimizin en önemli unsuru olan öğretmenlerimizi, kendilerine emanet ettiğimiz çocuklarımızı bu anlamda yetiştiren insanlar olarak görüyoruz. Bu çerçevece öğrencilerimizin eğitim imkanlarından eşit şekilde yararlanabilmesi, eğitim öğretimin aksamaması, atıl kapasitenin aktif hale getirilmesi ve kamu zararı oluşturulmaması bakımından;

Eğitim kurumlarında norm kadro fazlası öğretmen bulunmaması, bu durumdaki öğretmenlerin ihtiyaç duyulan okullara görevlendirilmesi esastır.

Öğretmenler, zorunlu olmadıkça öğretmenlik dışındaki işleri yürütmek üzere geçici olarak görevlendirilmeyecektir.

Zorunlu hallerde bu kapsamdaki görevlendirmeler; ihtiyaç ve norm kadro fazlası öğretmenler arasından öncelikle aynı ilçe içinden, aynı ilçede ihtiyaç ve norm kadro fazlası öğretmenin bulunmaması halinde il içinden ihtiyaç ve norm kadro fazlası öğretmenler arasından yapılacaktır.

Atama yetkisi valiliklerde bulunan eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacı, ihtiyaç ve norm kadro fazlası öğretmenler arasından yapılacak görevlendirmelerle giderilecek; ek ders ücreti karşılığı görevlendirme yoluna, ancak ihtiyacın bu şekilde giderilememesi halinde gidilebilecektir.

Görevlendirmeler, eğitim ve öğretimin aksatılmaması ve ders bütünlüğünün sağlanması için ders yılı içerisinde yapılmayacak; bir sonraki eğitim öğretim yılı içinde yapılması düşünülen görevlendirmeler 1 Temmuz - 30 Eylül tarihleri arasında planlanıp aynı tarihler içinde ve görev süreleri net olarak belirlenerek sonuçlandırılacaktır.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.