MEB Öğretmenlik Bursu Sonuçları Açıklandı! Karşılıksız Aylık 500 TL

Milli Eğitim Bakanlığı 2019-2020 eğitim-öğretim yılı kapsamında 3 bin 500 kontenjana aylık 500 TL'lik öğretmenlik bursu sonuçlarını açıkladı. MEB öğretmenlik burs sonuçları My Memur haberde.

56423
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Öğretmenlik Bursu Sonuçları MEB tarafından 23 Eylül 2019 Pazartesi itibarıyla açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı MEB 2019-2020 eğitim öğretim yılı için öğretmenlik burs sonuçlarına nasıl erişileceği araştıran adaylar için tüm bilgileri ve MEB öğretmenlik burs sonuçlarını hazırladık. MEB öğretmenlik burs sonuçlarına aşağıdaki bağlantıdan direkt erişim sağlayabilirsiniz.

MEB 2019-2020 ÖĞRETMENLİK BURSU NEDİR?

Milli Eğitim Bakanlığı MEB tarafından belirli öğretmenlik bölümlerini ilk beş tercihinde yazan ve kazanan öğrencilere verilen burstur. Aylık 500 TL’dir ve karşılıksız olarak verilmektedir.

MEB tarafından 2019-2020 döneminde toplam 3500 öğrenciye verilecektir. Resmi Anadolu Öğretmen Lisesi mezunu olup bu programlara yerleşen öğrencilere kontenjana bakılmadan burs verilecektir. Resmi Anadolu Öğretmen Lisesi mezunu olmayanlar da burs alabilmektedirler.

MEB ÖĞRETMENLİK BURSU İÇİN HANGİ BÖLÜMLER BAŞVURU YAPABİLDİ?

MEB, ilk beş tercihinde aşağıda belirtilen bölümleri yazıp, yerleşen öğrencilere bu bursu verecektir.

İngilizce Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Özel Eğitim Öğretmenliği, İlköğretim Matematik Öğretmenliği, Türkçe Öğretmenliği, Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji Öğretmenliği bölümleri 2019 YKS’de MEB öğretmenlik bursu için başvuru yapabilmişti.

MEB Öğretmenlik Bursu verilecek öğrencilerde aşağıda belirtilen şartlar nelerdi?

1) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

2) 22 yaşını geçmemiş olmak (1997 ve sonraki yıllarda doğmuş olmak),

3) Bu sınavın yapıldığı yıl ve daha sonraki yıllarda Mahkeme Kararı ile yaş küçültme işlemi yapmamış olmak,

4) YKS tercih bildirim formunda öğretmen yetiştiren fakültelerin Millî Eğitim Bakanlığınca belirlenen programlarını (branşlarını) ilk beş tercihi arasında seçmiş ve bu programa ilk beş tercihinde yerleşerek (burs verilmesi planlanan branşların olduğu öğretmen yetiştiren eğitim fakültelerinin listesi ÖSYM tarafından Bakanlığımıza bildirildiği tarihten sonra açılan bölümlere yerleşenler, kontenjan ayrılmayan programları kazanan veya kontenjan ayrılmış olmakla birlikte ikinci öğretim kapsamında olan öğrenciler, açık öğretim kapsamında bulunanlar, Türkiye dışındaki devlet üniversitelerine yerleşen öğrenciler, Ek yerleştirmeyle yerleşen öğrenciler, özel yetenek sınavı ile yerleşen öğrenciler ve özel üniversitelere yerleşen öğrenciler hariç) kesin kaydını yaptırmış olmak,

5) Memuriyete atanmasına engel olacak nitelikte hükümlülüğü bulunmamak,

6) ÖSYM’ce yapılan puan sıralamasına göre, kaydolduğu program için Millî Eğitim Bakanlığınca belirlenen kontenjana girmiş olmak, bu programa giren Resmi Anadolu Öğretmen Lisesi mezunları için ise kontenjan sınırı aranmayacaktır.

MEB Burs sonuçları için TIKLAYINIZ.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!