MEB Ortaöğretim Kurumları (Lise) Yönetmeliği Değişti

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde 73 maddede değişiklik yapıldı ve bazı yeni hükümler de eklendi. 16 Eylül 2017 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren lise yönetmeliği değişikliklerinin tamamı My Memur haberde.

33702
Daha Fazla Göster

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 7 Eylül 2013 tarihli Milli Eğitim Bakanlığı ortaöğretim kurumları yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik 16 Eylül 2017 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmeliğin dayanak kısmına 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu da eklendi.

Tanımlar kısmına yeni hükümler eklendi.  Yüz yüze eğitim, destek eğitim odası, iş sağlığı ve güvenliği, kaynaştırma yoluyla eğitim uygulamaları, kurum, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumu ve  özel eğitim sınıfı tanımları eklendi.

Ortaöğretim kurumlarının kuruluşu bölümünde yer alan meslek liselerinden Mesleki ve teknik Anadolu liseleri, mesleki ve teknik eğitim merkezleri ile çok programlı Anadolu liselerine ek olarak özel eğitim meslek liseleri ile mesleki eğitim merkezleri de eklendi.

Mesleki ve teknik liselerin amaçları değişti!

Önceki amacı İş, hizmet ve sağlık alanlarında ihtiyaç duyulan ulusal ve uluslararası meslek standartlarına uygun nitelikte insan gücünün yetiştirilmesi, mesleki bilgi ve becerilerinin güncelleştirilmesi ve uygulanan programlarla girişimcilik bilinci, meslek etiği, iş sağlığı ve güvenliği kültürü ile iş alışkanlığının kazandırılmasını iken şu şekilde değiştirildi:

Sanayi, ticaret, tekstil, inşaat, turizm, kimya, tarım, sağlık ve benzeri alanlarda ulusal ve uluslararası standartlar ve sınıflamalara, ulusal yeterliklere ve mevzuata dayalı olarak işgücü piyasasının ihtiyaç duyduğu nitelikte işgücünün yetiştirilmesi, mesleki bilgi ve becerilerin güncellenmesi ve uygulanan programlarla girişimcilik bilinci, meslek ahlâkı, iş sağlığı ve güvenliği, sosyal ve çevresel sorumluluk bilinci ile iş alışkanlığı kazandırılarak istihdama hazırlanması olarak mesleki ve teknik liselerin yeni amacı oluşturuldu.

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde yapılan değişikliklerin tamamını aşağıdaki değişiklik ve yönetmeliğin önceki tam halini indirerek incelemenizde fayda var. Yönetmelik değişikliği için TIKLAYINIZ. Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin tam metni için TIKLAYINIZ.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
MEB Ortaöğretim Kurumları (Lise) Yönetmeliği Değişti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!