1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. MEB, Özel Eğitim Uzman Öğretici Kurs Başvuruları Alınacak
MEB, Özel Eğitim Uzman Öğretici Kurs Başvuruları Alınacak

MEB, Özel Eğitim Uzman Öğretici Kurs Başvuruları Alınacak

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından özel eğitim alanında destek eğitimi verecek uzman öğretici kursu için 515 kontenjana başvuru alacak. Özel eğitim kursu başvuru detayları ve şartları için tıklayınız.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Öğretim Kurumlan Genel Müdürlüğü tarafından 515 kişilik kontenjanı bulunan uzman öğretici kursu için başvurular alınacak. Özel Eğitim Alanında Destek Eğitimi Verecek Uzman Öğretici Kursu Başvuruları sadece 21 Aralık tarihinde olacak.

Başvurular sadece 21 Aralık 2018 tarihinde saat 11.00'da başlayıp, aynı gün saat 23.59'da sona erecek. My Memur olarak başvuru gününde tekrar hatırlatma yapacağız. 14 Ocak 2019, 8 Şubat 2019 tarihleri arasında yapılacak kurs için toplam 515 katılımcı alınacak.

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ile özel destek eğitimi programı uygulayan özel eğitim okullarında Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının Mütalaası ile belirtilen alanlarda öğretmen ihtiyacının özel eğitim alanı öğretmenlerince karşılanamaması durumunda 3 öğretmenlik alanı için kurs açılıyor.

Okul öncesi, çocuk gelişimi ve eğitimi veya sınıf öğretmenliği alanı öğretmeni olup, MEB tarafından düzenlenecek 160 saat teorik ve 80 saat uygulama olmak üzere toplam 240 saat Özel Eğitim Alanında Destek Eğitimi Verecek Uzman Öğretici Kurs programını başarıyla tamamlayanlar özel eğitim alanı öğretmenleri tarafından uygulanan destek eğitim programlarında uzman öğretici olarak görevlendirilebilecektir.

Özel Öğretim Kurumlan Genel Müdürlüğüne bağlı özel eğitim okulları ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerindeki eğitim personeli ihtiyacının karşılanması amacıyla başvuru şartlarını taşıyan adaylar için Makam Onayı doğrultusunda "Özel Eğitim Alanında Destek Eğitimi Verecek Uzman Öğretici Yetiştirme Kursu" düzenlenecektir.

Kurslara kimler başvurabilir? Resmi kurumlara ataması yapılmayıp özel öğretim kurumları ile sözleşme imzalayan görevlendirme onayları olan okul öncesi, çocuk gelişimi ve eğitimi veya sınıf öğretmenliği alanlarına kaynaklık eden program mezunları başvuru yapabilecektir.

Özel eğitim alanında destek eğitimi verecek uzman öğretici yetiştirme kursu başvuru esasları şunlardır:

Okul öncesi, çocuk gelişimi ve eğitimi veya sınıf öğretmenliği alanına kaynak gösterilen yükseköğretim mezunlarından özel eğitim okulları ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde görev yapan veya çalışmak üzere sözleşme imzalayıp belirtilen tarihlerde görevlendirme onayı alanlar katılabileceklerdir.

Düzenlenecek  kursun yol, konaklama ve diğer giderleri kursiyerlerin kendileri tarafından karşılanacaktır. Ayrıca kursun eğitim merkezindeki salon, yemek ve diğer giderleri de, kamu kurumları için belirlenen meblağı aşmamak kaydıyla, kursiyerlerin kendileri tarafından karşılanacaktır. Eğitimin düzenlendiği Hizmet İçi Eğitim Enstitüsünde konaklama hizmeti verilmemektedir.

Başvurular özel destek eğitim programı uygulayan özel öğretim kurumları tarafından yapılacaktır. Kuramlar bilgi girişleri için "MEBBİS Özel Öğretim Kuramları Modülü" altında bulunan ve sadece özel öğretim kuramlarının kullanımına açık olan "Hizmet İçi Eğitim Onay İşlemleri" ekranını kullanarak ek tabloda yer alan sayılı veya numaralı hizmet içi kursunu seçerek 21 Aralık 2018 tarihinde 11.00 - 23.59 saatleri arasında sadece bir kursiyer başvurusu yapacaktır.

Başvuru yapıldıktan sonra 21 Aralık 2018 - 27 Aralık 2018 tarihleri arasında görevlendirmelerinin yapılması gerekmektedir. Görevlendirme onayına Bakanlıkça düzenlenen "Özel Eğitim Alanında Destek Eğitim Verecek Uzman Öğretici Kursu'na katılmak şartıyla" şeklinde şerh düşülecektir.

Kurumlar, kursiyer için "Özel Öğretim Kurumlan Modülü" altında Hizmet İçi Eğitim Onay İşlemlerinden başvuruyu onayladıktan sonra aynı sayfada yer alan raporlardan “Hizmet İçi Eğitim Başvuru Formu” raporunun çıktısını alarak, kursiyerin görevlendirme onayları, diploma ve nüfus cüzdanı fotokopilerini onayladıktan sonra, 27 Aralık 2018 tarihi mesai bitimine kadar bu belgeleri bulundukları il milli eğitim müdürlüklerine teslim edeceklerdir.

Bu belgeler il milli eğitim müdürlüklerinin özel öğretim kuramlarının iş ve işlemlerinden sorumlu Şube Müdürü veya il milli eğitim müdür yardımcısı başkanlığında, bir şube müdürü ve şeften veya memurdan oluşturulacak komisyon tarafından incelenerek MEBBİS Özel Öğretim Kurumlan Modülü altında bulunan Hizmet İçi Eğitim Onay İşlemleri, İl Aday Başvuru Onay İşlemleri Bölümünden en geç 28 Aralık 2018 tarihi mesai bitimine kadar uygun görülenler onaylanacak, uygun görülmeyenler reddedilerek açıklamalar bölümünde gerekçesi belirtilecektir.

Başvuruları uygun görülen ve görülmeyen kursiyerler milli eğitim müdürlüklerince ilgililere zamanında bildirilerek, yaşanabilecek olumsuzlukların önlenmesi için gerekli tedbir alınacaktır. Başvuru evrakları il milli eğitim müdürlüklerince muhafaza edilecektir.

Belgeleri eksik olan veya yukarıda belirtilen şartlara uymayan kursiyerlerin evrakları işleme alınmayacak, başvuruları iptal edilecektir. Şartları taşımadığı halde kursa katılmak için başvuru yapan kursiyerlerle ilgili iş ve işlemleri yürüten kuram müdürleri hakkında yasal işlem yapılacaktır. Başvuru detayları için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler