1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. MEB, Özel İlkokul ve Ortaokullarda Teneffüs Saatlerine Dair Duyuru Yayımladı
MEB, Özel İlkokul ve Ortaokullarda Teneffüs Saatlerine Dair Duyuru Yayımladı

MEB, Özel İlkokul ve Ortaokullarda Teneffüs Saatlerine Dair Duyuru Yayımladı

Milli Eğitim Bakanlığı “MEB” Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü “ÖDSGM” tarafından Özel İlkokul ve Ortaokullarda Teneffüs Saatlerine dair duyuru yayımlandı.

A+A-

Millî Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumlan Yönetmeliğinin 68 inci maddesinde "Bu Yönetmelikte yer almayan hususlarda, resmî benzeri kurumların tabi olduğu mevzuat hükümleri uygulanır." hükmü yer almaktadır.

Özel okullarda uygulanacak teneffüs saatleri hususunda Millî Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumlan Yönetmeliğinde özel bir düzenlemeye yer verilmediğinden özel ilkokullar ve özel ortaokullardaki teneffüs saatleri bakımından Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumlan Yönetmeliği Yönetmeliğin 6’ncı maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendi uygulama alanı bulmaktadır.

NORMAL EĞİTİM İÇİN 15 - İKİLİ EĞİTİM İÇİN 10 DAKİKA ŞARTI

Bununla birlikte söz konusu bent, 10 Temmuz 2019 tarihli ve 30827 sayılı Resmi Gazetede yapılan Yönetmelik değişikliği ile "Bir ders saati süresi 40 dakikadır. Okul yönetimince teneffüsler için normal eğitim yapılan okullarda en az 15 dakika, ikili eğitim yapılan okullarda ise en az 10 dakika süre ayrılır." şeklinde değiştirilmiştir.

Ancak Milli Eğitim Bakanlığına gelen talepler kapsamında alınan Makam Oluru doğrultusunda, özel ilkokul ve ortaokullarda öğrencisi bulunan velilerin okuldan talepte bulunmaları ve özel okulların uygulayacakları zaman çizelgesini bağlı bulundukları ilçe/il millî eğitim müdürlüğüne bildirmeleri kaydıyla, "teneffüs saatlerini 10 dakikadan az olmamak üzere" belirleyebilecekleri hususunda gereğinin yapılması istendi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler