1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. MEB özür grubu atamasında Şubat 2016'da atananlar mağdur ediliyor
MEB özür grubu atamasında Şubat 2016'da atananlar mağdur ediliyor

MEB özür grubu atamasında Şubat 2016'da atananlar mağdur ediliyor

MEB 2017 yılı Ocak özür grubu ataması başvuruları başladı. Ancak Şubat 2016'da atanan öğretmenlerin büyük çoğunluğu eş durumu ve mazeret tayini başvurusu yapamıyor. 2016 Şubat atamaları özür grubu atamasında mağdur ediliyor.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı 2017 yılı öğretmenlerin mazerete bağlı yer değiştirme başvuruları alınıyor. Özellikle eş durumu tayini olarak bilinen, aile birliğine dayalı yer değiştirme kapsamında atama isteyecek öğretmenlerin beklediği kılavuz yayınlandı. Ancak MEB 2017 Ocak özür grubu ataması öğretmenlerin hepsinin taleplerini karşılıyor.

MEB 2017 Ocak mazerete bağlı yer değiştirme atamasında il ve ilçe emrinin açılmaması, hizmet puanı düşük olan öğretmenleri ciddi anlamda mağdur edecek. Türk Eğitim-Sen'in de MEB'e yazdığı yazıyla dile getirdiği bu konu hakkında geçtiğimiz hafta  bir haber yapmıştık. My Memur olarak bu kez de Şubat 2016'da atanan öğretmenlerin mazeret atamasında mağduriyetlerini ve taleplerini dile getiriyoruz.

MEB'in yayınladığı özür grubu atama kılavuzuna göre eş durumu tayini için adaylığın kaldırılması şart koşulmuyor. Ancak öğretmenlerin 31 Mart 2017 tarihi itibariyle, görev yaptıkları yerde 1 yıllık görev sürelerini tamamlamış olmaları gerekiyor. Bu madde 2016 yılının Şubat ayında atanan öğretmenlerin önemli bir çoğunluğunun eş durumu tayini için başvuru yapamayacağı anlamına geliyor.

2017 Ocak özür grubu atamasına Şubat 2016'da atanıp daha önce bir özel eğitim kurumunda ya da başka bir kurumda adaylığı kaldırılmış olanlar başvurabilecek. Aynı dönemde ilk atamayla atanıp stajını görev yeriyle aynı ilde yapanlar da başvuru yapabiliyor. Ancak ilk atamayla Şubat 2016'da atanan öğretmenlerin çoğu stajlarını farklı illerde aldıkları için bu dönemde atananların büyük çoğunluğu 2017 Ocak özür grubunda başvuru yapamıyor.

Şubat 2016'da atanan öğretmenler stajlarını farklı okullarda almayı, görev yerlerine gecikmeli gitmeyi kendileri istememişti. İşte bu sebepten Milli Eğitim Bakanlığının eş durumu ve mazeret tayininde, bu dönemde atananları başvuru dışı tutması haksızlık olarak görülüyor. Başvuruların son gününe girilirken bu konuda bir değişiklik yapılması mümkün görünmüyor. Ancak MEB'in Şubat 2016'da atanıp özellikle aile birliğine dayalı mazereti bulunan adayların tayinini yapmayacak olması ciddi anlamda bir mağduriyet yaratıyor.

27204.jpg

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler