1. HABERLER

  2. MEMUR ALIMI

  3. MEB PERSONEL ALIMI

  4. MEB Rehberlik Hizmetleri Genelgesi Yayımlandı
MEB Rehberlik Hizmetleri Genelgesi Yayımlandı

MEB Rehberlik Hizmetleri Genelgesi Yayımlandı

Milli Eğitim Bakanlığı MEB Rehberlik hizmetlerinin hızlı ve etkili bir şekilde sürdürülebilmesi için rehberlik hizmetleri genelgesini yayımladı.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 2018 yılı rehberlik hizmetleri genelgesi yayımlandı. Rehberlik hizmetleri genelgesinde yer alan ayrıntılarda rehber öğretmen görevlendirmelerine dair bilgiler bulunmaktadır.

Hiçbir bireyin eğitim ve öğretim hakkından yoksun bırakılamayacağı Anayasamızda güvence altına alınmıştır. Bu güvence, ülkemizin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ve ilgili alt mevzuat düzenlemeleri ile hükme bağlanmıştır. Temel bir insan hakkı olan eğitim hizmeti, ayrım gözetmeksizin tüm bireylere açık olup bu hizmetlerden tüm bireylerin eşit düzeyde yararlanması esastır.

Türk Millî Eğitiminin genel amaçları çerçevesinde; kendini tanıyan, kendine sunulan eğitsel ve mesleki fırsatları değerlendirebilen ve sorumluluk alan bireyler yetiştirilmesini ve bireylerin toplum içinde sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürerek kendini gerçekleştirmelerini sağlamak amacıyla eğitimde rehberlik hizmetleri sunulmaktadır.

MEB Rehberlik Hizmetleri Yönetmelik hükümleri doğrultusunda Rehberlik Hizmetleri İl Danışma Komisyonu; il ve ilçelerde yürütülecek rehberlik hizmetlerine ilişkin ihtiyaçları belirlemek, değerlendirmek ve gerekli tedbirlerin alınmasına yönelik karar almakla yükümlüdür. Bu doğrultuda Rehberlik Hizmetleri İl Danışma Komisyonu tüm bireylerin rehberlik hizmetlerinden eşit bir şekilde yararlanmasını sağlamak amacıyla rehberlik öğretmeni olmayan eğitim kuramlarında rehberlik hizmetlerinin yürütülmesi için alınacak tedbirleri belirler.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununda devlet memurlarının görevlendirilebileceğine yönelik hüküm bulunmaktadır. MEB İl ve İlçe Millî Eğitim Müdürlükleri Yönetmeliği gereğince İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri, Rehberlik Hizmetleri İl Danışma Komisyonunun önerdiği tedbir kararlarını göz önünde bulundurarak okul/kurumlarda rehberlik servisi ile Rehberlik ve Araştırma Merkezleri aracılığıyla eğitim kuramlarındaki rehberlik hizmetlerinin etkin bir şekilde yürütülmesine ilişkin tedbirleri alır.

Bu kapsamda, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından; MEB’e Bağlı Okul ve Kuramların Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmeliğin “Rehberlik Alan Öğretmeni Norm Kadrosu” başlıklı 21 inci maddesinin 4 üncü fıkrasında “Özel eğitim kuramları hariç olmak üzere bir yerleşim merkezindeki her eğitim kurumunda en az 1 rehberlik alan öğretmeni norm kadrosu doldurulmadan ikinci ve müteakip norm kadrolara öğretmen atanamaz.” hükmü yer almaktadır. Bu hüküm doğrultusunda İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri Rehberlik Hizmetleri İl Danışma Komisyonu tarafından önerilen karar da göz önünde bulundurularak rehberlik öğretmenlerinin okul ve kuramlara dengeli bir şekilde dağılımının gerçekleşmesi için gerekli tedbirler alınır.

Rehberlik öğretmeni görevlendirmelerinin normu olan; ancak rehberlik öğretmeni bulunmayan okul/kuramlara yapılması esastır.

MEB İl ve İlçe Millî Eğitim Müdürlükleri Yönetmeliği hükümlerine göre rehberlik öğretmeni normu bulunmayan okul/kurumlarda, MEB Rehberlik Hizmetleri Yönetmelik hükümlerince Rehberlik ve Araştırma Merkezleri tarafından rehberlik hizmetlerine yönelik gerekli çalışmaların planlanması ve takibi sağlanır.

Okul/kurumlara görevlendirmeler yapılırken norm fazlası olan rehberlik öğretmenlerine öncelik verilecektir. Bu kapsamda, norm fazlası rehberlik öğretmenlerinin okul/kuruma görevlendirmeleri yapılırken aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir:

Norm fazlası olan rehberlik öğretmenleri kadrolarının bulunduğu okul/kurum dışında en fazla iki okul/kuruma görevlendirilebilecektir.

Norm fazlası olan rehberlik öğretmenlerinin iki okul /kuruma görevlendirilmesi halinde haftalık çalışma süreleri bir okulda üç iş gününü geçmeyecek şekilde planlanacaktır.

Norm fazlası olan rehberlik öğretmenlerinin ihtiyacı karşılayamaması durumunda öncelikle birden fazla rehberlik öğretmeni olan okullardan görevlendirme yapılması; bu durumdaki görevlendirmeler yapılırken istekli olan yoksa aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir:

Hizmet puanı düşük olan rehberlik öğretmeninden başlayarak görevlendirme yapılacaktır.

Rehberlik öğretmeni, kadrosunun bulunduğu okul/kurum dışında yalnızca bir okul/ kuruma görevlendirilebilecektir.

Okul rehberlik servislerine yapılacak olan görevlendirmeler haftada en fazla 2 gün olacak şekilde planlanacaktır.

Mahalli ve merkezi eğitimler alarak özel eğitim ve rehberlik hizmetleri alanlarında eğitici ve uygulayıcı sertifikası bulunan rehberlik öğretmenleri, ihtiyaç doğrultusunda haftada 5 güne kadar Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde görevlendirilebileceklerdir.

Rehberlik öğretmeni görevlendirmeleri, rehberlik faaliyetlerinin bütünlüğünün sağlanması amacıyla her ders dönemi başında planlanacaktır.

3 Eylül 2004 tarihli ve 2004/65 sayılı Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri ve 14 Ekim 2005 tarihli ve 2005/95 sayılı Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetlerinin Geliştirilmesi konulu genelgeler yürürlükten kaldırılmıştır.

İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerince Rehberlik Hizmetleri İl Danışma Komisyonunun önerisi dikkate alınarak rehberlik öğretmenlerinin okul ve kuramlara dengeli bir şekilde dağılımının gerçekleşmesi, öngörülen hedeflere ulaşılması için bu Genelge hükümleri doğrultusunda görevlendirme planlamalarının yapılması gerekmektedir. Yönetmeliğin tam metni için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler