1. HABERLER

  2. MEMUR ALIMI

  3. MEB PERSONEL ALIMI

  4. MEB, Sözleşmeli Öğretmenlere Ocak’ta Eş Durumu Tayin Hakkı Verecek mi
MEB, Sözleşmeli Öğretmenlere Ocak’ta Eş Durumu Tayin Hakkı Verecek mi

MEB, Sözleşmeli Öğretmenlere Ocak’ta Eş Durumu Tayin Hakkı Verecek mi

Milli Eğitim Bakanlığı MEB 2019 yılı Ocak ayı itibarıyla öğretmenlerin eş durumu, sağlık ve diğer mazeret tayinleri için başvuruları alacak. Fakat sadece kadrolu öğretmenler başvuru yapabiliyor! MEB, sözleşmelilere de hak tanıyacak mı?

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı 2019 yılı mazeret tayini başvuruları 2 Ocak 2019 itibarıyla başlıyor. Türk Eğitim-Sen MEB’e yazı göndererek sözleşmeli öğretmenlere de özür durumuna bağlı yer değiştirme hakkı verilsi talebinde bulundu.

Milli Eğitim Bakanlığı, 2019 yılı atama ve yer değiştirme takvimini Kasım ayında yayınlamıştı. Yayınlanan takvime yöre 2019 yılı Ocak ayında özür grubuna bağlı yer değiştirme işlemleri yapılacaktır.

MEB’in 2019 yılı Ocak mazeret tayini takvimine göre 2 Ocak - 16 Ocak tarihleri arasında iki aşamada başvurular alınacak ve birinci dönemin son günü olan 18 Ocak’ta yer değiştirme sonuçları açıklanacaktır.

Fakat sözleşmeli öğretmenler için sorun devam ediyor! Milli Eğitim Bakanlığı bu özür grubu yer değiştirmelerinde sözleşmeli öğretmenlere de özür grubuna bağlı yer değiştirme hakkı verileceğine dair bir açıklama da bulunmamıştır. Kadrolu öğretmenlere özür grubundan yer değiştirme hakkı verilirken sözleşmeli öğretmenlerin bu haktan mahrum bırakılmasının kabulünün mümkün olmadığı belirtildi.

Kadrolu öğretmenlerin olduğu gibi sözleşmeli öğretmenlerin de aile birliği ve sağlık mazeretine bağlı mağduriyetleri bulunmaktadır. Aile birlikteliğini sağlamak kadrolu öğretmenlerin olduğu kadar sözleşmeli öğretmenlerin de hakkıdır. Sağlık sorunları bulunan kadrolu öğretmenlerin tedavilerini yaptırabilmek için yer değiştirmeleri bir hak ise bu haktan sözleşmeli öğretmenlerinde yararlandırılması gerekmektedir.

Türk Eğitim-Sen yaptığı açıklamada yaşam hakkı her şeyden önce gelmektedir. Unutulmamalıdır ki, yürürlükte bulunan yasal mevzuat ve uluslararası sözleşmeler uyarınca toplumun temeli olan “aile” kavramının devlet organları tarafından korunması, aile birlikteliğinin muhafaza edilmesi ve herkesin aile hayatına saygı gösterilmesi; herkesin yaşamını sürdürebilmesi için sağlık şartlarının iyileştirilmesi devletin ve devlet kurumlarının asli görevleri arasındadır.

Devletin ve devlet kurumlarının bu görevlerini yerine getirirken her türlü önlemi ve tedbiri alması gerekmektedir denildi. Bu nedenle de sözleşmeli öğretmenlere de kadrolu öğretmenlerle birlikte özür durumlarına bağlı yer değiştirme hakkı verilmesi gerekmektedir. MEB’e gönderilen yazı için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler