1. HABERLER

  2. MEMUR ALIMI

  3. MEB PERSONEL ALIMI

  4. MEB, Sözleşmeli Öğretmenlere Verdiği 3+1 Sözünü Tutmalıdır
MEB, Sözleşmeli Öğretmenlere Verdiği 3+1 Sözünü Tutmalıdır

MEB, Sözleşmeli Öğretmenlere Verdiği 3+1 Sözünü Tutmalıdır

Türk Eğitim Sen Genel Başkan Yardımcısı M. Yaşar Şahindoğan, Milli Eğitim Bakanlığına seslenerek sözleşmeli öğretmenlerin 4+2 olan kadro durumlarının 3+1 olarak değiştirilmesi sözünün yerine getirilmesini talep etti.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığında atama bekleyen 500 bine yakın öğretmen adayı, kadro bekleyen 10 binlerce sözleşmeli öğretmen, 3600 ek gösterge bekleyen öğretmenler ile birçok sorunun düzeltilmesini bekleyen MEB camiasında maalesef işler ağır yürüyor. Özellikle 4+2 şeklinde sözleşmeli öğretmenlikten kadrolu öğretmenliğe geçiş uygulamasının 3+1 şeklinde olacağı sözü verilmişti ama maalesef bununla ilgili hiçbir adım atılmadı.

Sadece 3+1 sorunu değil sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu, sağlık vb. mazeret durumu tayinleri daha da büyük sorun yaratmaya ve sorun büyümeye devam ediyor. Bu kapsamda Türk Eğitim Sen Genel Başkan Yardımcısı M. Yaşar Şahindoğan MEB’e seslenerek konuyu hatırlattı.

Konuyla ilgili olarak Sayın Sahindoğan’ın açımlamaları şu şekildedir:

Sözleşmeli öğretmenlerimiz için verilen 3+1 sözü ile ilgili gerekli yasal değişiklik hala yapılmadı. Tüm sözleşmeli öğretmenlerimiz büyük bir beklenti içerisinde bırakıldı. Özellikle 2016 yılında atananlar için, bu yıl kadroya geçerek özür grubu...

Tayin hakkına kavuşmalarını da sağlayabilecek bu düzenleme yapılmalıdır.

Verilen söz sadece Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un sözü değil aynı zamanda devlet sözüdür, iktidar partisinin sözüdür.

Verilen sözü kesin gerçekleşecek bir devlet sözü olarak gören pek çok sözleşmeli öğretmen bu duruma göre hayatını planlamış, kiracı olarak oturduğu evin sahibi ile kontratını yenilememiş, hatta evini taşıyanlar bile olmuştur.

Hal böyleyken bu düzenleme ile ilgili ayak sürünmesini Türk Eğitim Sen olarak biz anlayamıyoruz.

Verilen sözün gereğini yapmak hem siyasetçinin hem de MEB bürokrasisinin öncelikli görevi ve yükümlülüğüdür.

Bunu buradan bir kez daha hatırlatıyor ve bu sözün gereğinin yapılması konusunu ciddiyetle takip ettiğimizin bilinmesini istiyoruz açıklaması ile MEB’e sözü bir kez daha hatırlatıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler