MEB Sürücü Kurs Ücretlerini İki Katına Çıkarttı

2016 Yılı İle Birlikte Ehliyet Almak İçin Yepyeni Bir Döneme Girildi. Ehliyet Türleri, Sınavı Gibi Alanlardan Sonra Sürücü Kurs Ücretleri de Arttı. Yeni Ehliyet Almak İçin Cebinizden Ne Kadar Çıkacak?

12388
Daha Fazla Göster

2016’da yürürlüğe giren yönetmelik değişiklikleri ile Ehliyet almak için yeni bir döneme girildi. Bunun ilk yansıması da Sürücü Kurslarında oldu. Sürücü kurs merkezlerindeki teorik ve uygulama eğitim saatleri değişti. Sürücü eğitimini Avrupa standartlarına getirmek için hazırlanan düzenleme ile kurslardaki teorik dersler 34 saate, araç üzerinde teorik eğitim ide 14 saat olarak uygulanmasına karar verildi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) taban fiyat üzerinden uygulamaya soktuğu düzenleme ile sürücü kursları için yeni fiyat uygulaması getirdi ve MEB bu fiyatın altında kayıt yapan kurslar hakkında soruşturma başlatacağını belirtti.

Sürücü adayları 2016yılı öncesinde B sınıfı sürücü belgesi için sürücü kursuna 700 TL ödemekteydi. Bu rakam1 Ocak 2016 tarihi itibariyle bin 300 TL’ye çıkarıldı. E sınıfı ehliyet kursu ise bin 900 liraya, D sınıfı ehliyet 2 bin 10 liraya, engelli vatandaşlar için verilen H sınıfı sürücü belgesi kursu da bin 500 liraya kadar çıkabilecek.

Türkiye Sürücü Eğitimcileri Konfederasyonu Başkanı İsmail Yılmaz’ın açıklaması:

Fiyatta rekabet demek hizmetten çalmak demektir. AB standartlarında bir eğitim verilmesi için asgari olarak bir maliyet analizi yapılıyor. Belirlenen fiyat eğitimin bu fiyatın altında yapılamayacağının tespitidir. Belirlenen fiyatın altında eğitim veren kurumların eğitiminde eksiklikler vardır. Hizmet kalitesinin yüksekliği için gerekli bir uygulamadır.

Sürücü Belgeleri Kaç Yılda Bir Değiştirilecek:

Otomobil ve motosiklet ehliyetleri 10 yılda bir,
Kamyon otobüs, TIR ve diğer ehliyetler 5 yılda bir yenilenecek.

Kullanım süresi dolan ehliyet sahipleri sağlık kuruluşlarından rapor alarak ehliyetlerini yenileme imkanına sahip olabilecekler.

2016 Yılından Sonra Sınav Başvurusu Yapacakların Sorumlu Olacakları Bilgiler

2016 yılından itibaren ise ilk defa yazılı (test) sınava girecek kursiyerler; M, A1, A2, A, B1, B, D1, D, C1, C ve F sertifika sınıfı türlerine ait sınavlar; İlk Yardım, Trafik ve Çevre, Araç Tekniği, Trafik Adabı dersleri olacak.

2016 yılından itibaren MTSK’ ya kayıtlı olan kursiyerlere Motorlu Taşıt Sürücü Belgesi aşağıda gösterilen belge sınıfı ve araç cinsine göre düzenlenmektedir.

Kara Yollarında Seyreden Araç Cinsleri ve Belge Sınıfları; Moped M, Motorlu Bisiklet A1, Motosiklet A2, Motosiklet A, Dört tekerlekli Motosiklet B1, Otomobil/Kamyonet B, Minibüs D1, Otobüs D, Kamyon C1, Kamyon C, Lastik Tekerlekli Traktör F.

2016 yılından itibaren MTSK’ya kayıtlı olan kursiyerlere MTSKS‘nin bütün sertifika sınıflarında teorik derslerin, yazılı sınavlarında sorulacak soru sayısı ve süreleri şu şekilde olacaktır.

Bütün sertifika sınıflarında İlk Yardım Dersi 12, Trafik ve Çevre Dersi 23, Araç Tekniği Dersi 9, Trafik Adabı Dersi 6 soru ve Sınav süresi 60 dakika olarak belirlendi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
MEB Sürücü Kurs Ücretlerini İki Katına Çıkarttı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!