1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. MEB, Taşeron Kapsamında Olmayacak Personelleri Açıkladı
MEB, Taşeron Kapsamında Olmayacak Personelleri Açıkladı

MEB, Taşeron Kapsamında Olmayacak Personelleri Açıkladı

2 Ocak 2017 tarihinde başlayan ve kamu kurumlarındaki taşeron çalışanlar ile belediye ve il özel idarelerdeki taşeron işçiler için süreç 11 Ocak'ta tamamlanacak. MEB, kendi bünyesinde çalıştırdığı personel gruplarından taşeron kapsamında olmayanları açıkl

A+A-

Bilindiği üzere 1 Ocak 2018 tarihli resmi gazetede yayımlanan yönetmelikle 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye 2 geçici madde eklenmişti. Bu iki maddeye göre de taşeron kapsamında olanlara dair tüm detaylar belirlenmişti.

Bu kapsamda Kamu Kurum Ve Kuruluşlarında Personel Çalıştırılmasına Dayalı Hizmet Alımı Özleşmeleri Kapsamında Çalıştırılmakta Olan İşçilerin Sürekli İşçi Kadrolarına Veya Mahalli İdare Şirketlerinde İşçi Statüsüne geçirilmesine Dair Usul Ve Esaslar incelendiğinde bazı çalışanlar için halen netlik ortada değildi.

Özellikle Milli Eğitim Bakanlığında çalışan Toplum Yararına Program TYP kapsamında olan işçiler ile diğer bazı birimlerdeki personeller kendilerinin de başvuru yapması gerektiğini ve kapsamda olmak istediklerini belirtmekteydiler ve bu konuda birçok çalışma My Memur olarak bizler de yaptık.

Fakat MEB’in yaptığı açıklamada bazı hizmet gruplarında olan çalışanların Taşerona kadro kapsamında olmadığını açıkladı. Her ne kadar üzücü bir haber olsa da bu birimlerde çalışanlar kamuoyu oluşmasını sağlayarak seslerini duyurmalarında fayda vardır.

MEB’in kapsam dışı tuttuğu birimler; Öğretmenevlerindeki işçi ve taşeron çalışanlar, usta öğreticiler, okul aile birliği çalışanları, TYP çalışanları ile personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı yapılmadan hizmet veren personeller.

1 Ocak 2017 tarihli yönetmelikte de özellikle belirtildiği üzere personel alımına dayalı hizmet alımları kapsamda tutuldu. Ayrıca MEB bütçesi ve genel bütçeden ödenmeden çalıştırılan personeller de kapsam dışında tutuldu.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
15 Yorum