1. HABERLER

  2. MEB PERSONEL

  3. MEB Ücretli Öğretmenlik Başvuruları ve Tüm Detaylar
MEB Ücretli Öğretmenlik Başvuruları ve Tüm Detaylar

MEB Ücretli Öğretmenlik Başvuruları ve Tüm Detaylar

2017-2018 Eğitim Öğretim yılı ücretli öğretmenlik başvuruları nasıl ne nereye yapılır? Milli Eğitim Bakanlığında ücretli öğretmenlik başvurusu yapmak ve bilgi almak için tıklayınız. Önlisans mezunları veya üniversite öğrencileri başvurabilir mi?

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) her yıl olduğu gibi öğretmen açığını ücretli öğretmenlik yolu ile yapmaktadır. 2017-2018 eğitim öğretim yılında da 100 bine yakın öğretmen açığı yine ücretli öğretmen istihdamı ile yapılacak. Ücretli öğretmenlik başvuruları ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler şu şekildedir.

2017-2018 eğitim-öğretim yılı ders ücreti karşılığı öğretmen görevlendirme başvurusu ön kabul ve görevlendirme esasları 657 sayılı devlet memurları kanunu 89 maddesi ve Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 9.maddesi gereği hazırlanmaktadır. İl veya ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından her il ve ilçe kendi bünyesinde başvurularını almaktadır.

Birçok ilde başvurular Ağustos ayı ortalarında başlamıştı ve devam da etmektedirler. Bazı müdürlüklerde her ne kadar bitmiş veya yakın zamanda bitecek olsa da online veya müdürlüklere başvuru da yapılabilmektedir. Bu kapsamda hangi il veya ilçe milli eğitim müdürlüğüne başvuru yapacaksanız o milli eğitim müdürlüğünden en net bilgi alınması daha sağlıklıdır.

Ücretli öğretmen başvuruları ihtiyaç olan branşlarda açılmakta ve her il veya ilçe milli eğitim müdürlüğü bu ihtiyaç listesini belirlemektedir. Başvurularının tamamlandıktan sonra yeni başvuru alınmasa da ilgili müdürlük internet sitelerini sürekli kontrol etmenizde fayda vardır.

Görevlendirmelerin yapılmasından sonra ihtiyaç halinde başvuru alınabileceğinden ilgili müdürlükler takip edilebilir. il veya ilçe adı yazılıp meb.gov.tr eklenerek (ilçeadi.meb.gov.tr) ile ilgili il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerinin internet sayfalarına başvuru yapılabilir.

Ücretli öğretmenlikte görevlendirme öncelikleri nasıl yapılmaktadır?

Ders ücreti karşılığı öğretmen görevlendirmelerinde KPSS puan üstünlüğüne göre aşağıdaki sıralama takip edilecektir:

1. öncelik: Eğitim Fakültesi mezunları ve Fen Edebiyat Fakültesi mezunları (Formasyon eğitimi alanlar),

2. öncelik: Fen Edebiyat Fakültesi mezunları (Formasyon eğitimi almayanlar),

3. öncelik: Yan alanı ve sertifikası olanlar,

4. öncelik: Diğer alanlar,

5. öncelik: Önlisans Mezunları.

Üniversite öğrencileri başvuru yapabilir mi?

Fakülte veya Açık öğretim Fakültesi 2+2 İngilizce ve okul öncesi öğretmenliği lisans programı bölümünün 3. ve 4. sınıf öğrencileri ihtiyaç olması halinde görevlendirileceklerdir. Bu kapsamdaki başvurular, lisans mezunlarının görevlendirilmeleri sonrası ihtiyacın devam etmesi halinde değerlendirilecektir.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler