1. HABERLER

  2. SORU VE CEVAP

  3. MEB, Ücretli Taşeron Öğretmenlik Yerine 10 Binlerce Atama Yapmalıdır
MEB, Ücretli Taşeron Öğretmenlik Yerine 10 Binlerce Atama Yapmalıdır

MEB, Ücretli Taşeron Öğretmenlik Yerine 10 Binlerce Atama Yapmalıdır

2017’de 20 bin 127 öğretmen ataması ile son yılların en az atama sayısı ortaya çıktı. Daha önce alınması planlanan Ağustos ataması da hayal oldu. En erken öğretmen ataması 2018’de. MEB’deki atama ve ücretli öğretmenlik sorunu büyüyor!

A+A-

2017-2018 eğitim-öğretim yılı maalesef sorunların en büyüğü öğretmen eksikliğiyle başlıyor. Bu eksiklik de her yıl yapıldığı gibi geçici çözümlerle, ücretli (taşeron) öğretmen alımı ile gerçekleştiriliyor. Asgari ücret kadar dahi maaş alamayan ücretli öğretmenler, hem geçici hem de düşük ücretle çalıştırılıyor.

Neden öğretmen eksikliği MEB’in en büyük sorunu. Çok açık ve nettir ki öğretmen olmadan eğitim-öğretim işlerinin yürütülmesi mümkün değildir. Hele ki 2018-2019 eğitim-öğretim yılında TAM GÜN eğitime geçilecek olduğu düşünülünce, okul ve öğretmen ihtiyacı yadsınamaz. Tam gün eğitime geçiş birden sınıf mevcutlarının aşırı şekilde arttırılması ile çözülemez, bilakis müfredatın da tamamen değiştirilecek olmasıyla sorun daha da derinleşecektir.

MEB neden ücretli öğretmen çalıştırmak yerine atama sayısını arttırmıyor? 10’larca eğitim fakültesinden her yıl binlerce öğretmen adayı mezun oluyor ve şimdiden atama bekleyen öğretmen sayısı 500 bini geçmiş bulunuyor. 2017’de sadece 20 bin 127 sözleşmeli öğretmen alımı gerçekleştirildi. Maalesef geçici çözümlerle ki bu çözüm değildir, geçici öğretmenlik diye bir kavram Milli Eğitim sisteminde olmamalıdır.

1, 5 ve 9’uncu sınıflarda müfredat değişecek ve öğrenciler yeni bir müfredatla karşı karşıya gelecek. Her yıl değişen öğretmenler mi uyum sağlayacak, yoksa öğrenciler mi yeniliklere uyum sağlayacak. Maalesef yetersiz atama sayısından ve taşeron sistemiyle öğretmen geçici mevsimlik öğretmen çalıştırılmasından dolayı sorun bir türlü düzelemiyor!

2017-2018’de ne kadar ücretli öğretmen alınacak? Ücretli öğretmenlik için başvurular alınmaya başladı ve halen devam eden iller de bulunuyor. Lisans veya önlisans mezunları, hatta üçüncü veya son sınıf üniversite öğrencileri de ücretli öğretmen olabiliyor. Hem geçici hem de tam anlamıyla kalifiye olmayan 100 bine yakın ücretli öğretmen ihtiyacı bulunuyor.

Geçtiğimiz yıl 80 binden fazla ücretli öğretmen olduğu Türk-Eğitim-Sen’in araştırmasında ortaya çıkmıştı. Bu yıl daha da fazla, önümüzdeki yıl tam güne tamamen geçileceği için hesaplamakta dahi zorlanacağımızı düşünüyoruz. Umarız MEB’te yetkililer gelecek planlaması yaparken atama bekleyen 100 binlerin mağduriyetlerini düşünür, sadece geçici çözümlerle sorunun daha da büyümesine sebep olmazlar.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
2 Yorum