MEB Unuttuğu Lisans Tamamlamayı Tekrardan Gündeme Alacak mı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) uzun yıllardır gündeminden çıkardığı lisans tamamlamayı hayata geçirmesi için resmi talepte bulunuldu. MEB lisans tamamlamayı tekrar gündeme alacak mı?

featured

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yaklaşık yirmi yıl önce yapılan ve aradan geçen süreçte unutulan lisans tamamlama eğitimlerini, MEB tekrardan gündemine alması yönünde resmi talepte bulunuldu.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim kurumlarında görev yapan lisans eğitimini tamamlamamış 2 veya 3 yıllık eğitim enstitüsü, 3 yıllık sağlık eğitim enstitüsü, yüksekokul veya meslek yüksekokulu mezunu öğretmenlerin bulunduğu belirtildi.

Öğretmenler için en son lisans tamamlama eğitimleri yaklaşık 20 yıl önce yapılmış olup aradan geçen süreçte bu konuda Bakanlık tarafından herhangi bir lisans tamamlama eğitimi yapılmamıştır denildi.

Aradan geçen 20 yıllık süreçte MEB tarafından yapılan çalışmaları incelendiğinde 2002 Yılında; lisans tamamlama programlarının bakanlıkça düzenleneceği belirtilerek, lisans tamamlama programına katılmak isteyenlerin tespitinin yapılması istenmiştir.

2004 Yılında; MEB internet sitesinden yapılan açıklamada, 2+2, 3+1 lisans tamamlama programları açılmasına yönelik çalışmaların henüz sonuçlanmadığı, söz konusu çalışmaların olumlu sonuçlanması halinde Valilikler/İl Millî Eğitim Müdürlükleri aracılığı ile duyuru yapılacağı bildirilmiştir.

2006 Yılında; Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesiyle mutabakat sağlandığı belirtilerek lisans tamamlama eğitimlerine katılmak isteyenlerinin tespitinin yapılması istenmiştir.

2013 Yılında ise uzaktan eğitim yoluyla lisans tamamlama programlarının açılmasının düşünüldüğü belirtilerek eğitimlere katılmak isteyenlerin tespit edilmesi istenmiştir.

2013 Yılından sonra ise MEB tarafından yapılmış herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Oysa ki, halen MEB’de bağlı kurumlarda çalışan öğretmenlerden lisans tamamlama eğitimi almak isteyen öğretmenler bulunduğu da bilinmekte olup bu taleplerinin Bakanlık tarafından karşılanması talep edildi.

Kısacası, yirmi yıldır unutulan, son beş yılda hiçbir çalışma yapılmayan lisans tamamlama eğitimlerinin bakanlıkça tekrardan gündeme alınması ve mümkün olan en kısa sürede lisans tamamlama eğitimlerinin başlatılması talep edildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
MEB Unuttuğu Lisans Tamamlamayı Tekrardan Gündeme Alacak mı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 4 sene önce

    Çocuk gelişimi için lisans tamamlama istiyoruz.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!