1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. MEB Vizyon Belgesi AES’in Talepleri
MEB Vizyon Belgesi AES’in Talepleri

MEB Vizyon Belgesi AES’in Talepleri

Milli Eğitim Bakanlığı 15 Ekim 2018 Pazartesi tarihinde yayımlanacak olan vizyon belgesinde Anadolu Eğitim Sendikası AES’in talepleri yayımlandı.

A+A-

Yeni Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk göreve geldikten sonra açıklamaları ile eğitim camiasına heyecan ve umut  verdi. Eğitimin içinden gelen biri olarak yeni bakanımız öğretmen, veli, idareci, öğrenci taraflarının beklentilerini karşılama umudu oldu.

Yine bir öğretmenin projesi olarak BİR MİLYON ÖĞETMEN, BİR MİLYON FİKİR projesi bence çok anlamlı idi. Bu proje kapsamında eğitim öğretim yılı başında okullarda çalışan öğretmenlerden eğitim tüm alanlarına yönelik sorunlar ve çözüm önerileri alındı. Bir sisteme sahadan bakmak, o sistemin içinde olanlardan fikirler almak çok önemliydi.

15 Ekim 2018 tarihi itibariyle Milli Eğitim Bakanlığı yeni Vizyon Belgesini açıklayacak. Baka Selçuk, bununla ilgili kamuoyundan zaman istemiş, yoğun bir çalışma sonucu en az üç yıllık, değişmeyecek olan yeni sistemi paylaşacağını bildirmişti. Çalışmaların sonuna gelindiği şu günlerde bende çevremden edindiğim beklentiler doğrultusunda eğitim ile ilgili başlıca sorunları ve çözüm önerilerini AES tarafından dile getirildi.

Müfredat! Müfredat programlarının ve ders kitaplarının sürekli değişmesi ve istenilen sadeliğe hala ulaşılamaması. Sadeliğin yanında verilen bilgilerin aynı zamanda hayata uyarlanabilen, genel kültürü zenginleştiren ve giderek branşlaşan şekilde olması.

Ortaöğretim ve Yükseköğretime Geçiş! Liselere ve Üniversiteye geçiş sınav sistemlerinin sürekli değişmesi, her değiştiği zamanki öğrencilerin mağduriyeti.

Seçmeli Dersler! Ders yoğunluğunun fazla olması, gereksiz seçmeli derslerin çokluğu. (Öğleden sonraları daha çok spor ve sanat için zaman ayrılması.)

Okul Öncesi Eğitim! Okulöncesi eğitiminin zorunlu olmalı. Çocukların kişiliğinin yüzde sekseni ilk 11 yaşta oluşuyor. Çocuklar okul öncesi eğitimi alırken anne ve babalara aile eğitimi verilmeli. Çocuklarının ilk öğretmenleri anne-babalardır.

Öğretmenlerin mali sorunları! Öğretmenlerin ekonomik sorunları çözülmeli. Ek gösterge ve yıpranma konuları öncelikli olarak ele alınmalı.

Üniversite öğretmenlik programları! Öğretmen yetiştiren eğitim fakülteleri yeniden çağa uygun hale getirilmeli ve sayıları ihtiyaca göre belirlenmelidir.

Eğitim Fakülteleri öğretmen adaylarını sadece puana göre almamalı. Öğretmen olarak alınacak adaylar psiko-sosyal anlamda da incelenmeli Gerekirse öğretmen liseleri yeniden açılmalı,

Liseye geçiş! Liselere yönlendirme ortaokullarda objektif kriterlere göre yapılmalı. Performans notları verilirken net olmayan, öğretmene göre değişen kıstaslar yerine devamsızlık, derse geç gelme, araç gereç getirme, ödev yapma gibi öğrenciye disiplin kazandıracak net kıstaslar sisteme dahil edilmeli. Ortaokullarda sınavlar ortak ve Bakanlık tarafından yapılmalı. Bu sayede hem adaletli bir not sistemi hem de okullarda sorunlu ders ve öğretmen denetlemesi yapılabilir.

Yabancı Dil! Yabancı dil eğitiminde yeni bir politika belirlenmeli. Süreklilik için gerekirse kura dayalı hazırlık sınıfları oluşturulmalı. Şu açık ki mevcut sistem ile yabancı dil öğretilemiyor.

İlköğretimde test ve sınavlara son! Okul öncesi eğitimden başlayarak olumlu davranışlar kazandırma, insan ilişkileri, hayvan ve çevre sevgisi, tarih bilinci, sağlıklı yaşam ve bilimsel düşünme gibi davranışlar öne alınmalıdır.

Çocukları ilkokul birinci sınıftan itibaren test ve başarı üzerinden değerlendirmekten vazgeçilmeli. Başarı çocuğun kendi sorumluluğuna verilmeli. Tabi ki bunun gibi onlarca madde sayılabilir. MEB Vizyon Belgesi bunlardan kaçını kapsayacağı Pazartesi günü belli olacak.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler