1. HABERLER

  2. MEMUR ALIMI

  3. ADALET PERSONEL ALIMI

  4. MEB’de Norm Kadro Yönetmeliğinin Yanlış Uygulanması Adaletsizliğe Neden Olmaktadır
MEB’de Norm Kadro Yönetmeliğinin Yanlış Uygulanması Adaletsizliğe Neden Olmaktadır

MEB’de Norm Kadro Yönetmeliğinin Yanlış Uygulanması Adaletsizliğe Neden Olmaktadır

Milli Eğitim Bakanlığında norm kadro yönetmeliğindeki yanlış uygulamalar gündeme getirildi. Anadolu Eğitim Sendikası AES tarafından norm kadro yönetmeliği ve adaletsizliklere dair açıklama tüm detayları My Memur haberde.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı 2018 yılı özür durumu atamalarında bir yanlışa imza atarak, özür durumu atamalarında öğretmenlerin normunu normu olmayan okullara vererek norm fazlası olarak atamıştır. Norm fazlası olarak atanan bu öğretmenler zaman içinde norm içinde kalmaktadır.

2018’den önce son 5 yıldır ataması il içe milli eğitim müdürlüklerine yapılan öğretmenlerin hizmet puanları 2018’den sonra ataması yapılan öğretmenlerden yüksek olmasına rağmen, halen kadrosu milli eğitim müdürlüklerindedir. Bu öğretmenler uzak köy veya büyükşehirlerde mahallelere görevlendirilerek bir hak kaybına uğramaktadırlar.

Önümüzdeki norm kadro fazlası atama döneminde öğretmenler, kadrosu halen milli eğitim müdürlüklerinde olan ve son 2 yıldır okullara norm kadro fazlası atanan öğretmenlerle birlikte adil bir atama sürecinde değerlendirilmelidir. Yönetmeliğe uygun olmayan ve vicdanları yaralayan bu tür atamaların sonlandırılması ve yönetmeliğe uygun atamaların yapılmasını talep etmekteyiz. Dava süreçlerine girmeden sendika olarak durumun düzeltilmesini istiyoruz. Anadolu Eğitim Sendikası tarafından Milli Eğitim Bakanlığına konu ile ilgili başvuru yaptık ve mağduriyetin giderilmesini talep etti.

Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Sekreterliği tarafından MEB’e gönderilen “Norm Kadro Yönetmeliği Yanlış Uygulanmaktadır” konulu yaz tam metni şu şekildedir:

NORM KADRO SORUNU

Bilindiği üzere Bakanlık tarafından 2018 yaz tatili özür durumu atamaları atama döneminde, ataması herhangi bir okula norm içinde yapılmayan öğretmenler, normu olmayan okullara verilerek norm fazlası olarak atanmıştır. Bu okullardaki norm fazlası öğretmenler muhtelif boş okullarda izinli olan öğretmenlerin yerinde değerlendirilmiştir. Sonraki zamanlarda emekli olan veya tayini çıkan öğretmenlerin yerine norm içinde kalarak, yasal olmayan bir durumun gerçekleşmesine neden olunmuştur.

2018’den önce son 5 yıldır ataması il içe milli eğitim müdürlüklerine yapılan öğretmenlerin, hizmet puanı norm içinde kalan 2018’den sonra ataması yapılan öğretmenlerden yüksek olmasına rağmen, halen kadrosu milli eğitim müdürlüklerindedir. Bu öğretmenler uzak köy veya büyükşehirlerde mahallelere görevlendirilerek bir hak kaybına uğramaktadırlar.

Önümüzdeki norm kadro fazlası atama döneminde öğretmenler, kadrosu halen milli eğitim müdürlüklerinde olan ve son 2 yıldır okullara norm kadro fazlası atanan öğretmenlerle birlikte adil bir atama sürecinde değerlendirilmelidir. Yönetmeliğe uygun olmayan ve vicdanları yaralayan bu tür atamaların sonlandırılması ve yönetmeliğe uygun atamaların yapılmasını talep etmekteyiz. Konu ilke ilgili il milli eğitim müdürlükleri uyarılarak durumun düzeltilmesi ve tarafımıza bilgi verilmesi hususunda gereğinin yapılması talep edildi.

56110.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler