1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. MEB’de Yardımcı Hizmetler Sınıfı YHS Çalışanlara Genel İdari Hizmetler Sınıfına Geçirilmesi TBMM’de
MEB’de Yardımcı Hizmetler Sınıfı YHS Çalışanlara Genel İdari Hizmetler Sınıfına Geçirilmesi TBMM’de

MEB’de Yardımcı Hizmetler Sınıfı YHS Çalışanlara Genel İdari Hizmetler Sınıfına Geçirilmesi TBMM’de

Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sunuldu. Kanun teklifi ile MEB çalışanı YHS sınıfı personele GİK kadrosu talep ediliyor. Detaylar My Memur haberde.

A+A-

2019 Ekim ayı itibarıyla 657 Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi TBMM’ye sunuldu. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sunulan kanun teklifi ile Milli Eğitim Bakanlığı'nın merkez ve taşra teşkilatlarında Yardımcı Hizmetler Sınıfında görev yapan eğitim çalışanlarının Genel İdari Hizmetler Sınıfına geçirilmesi öngörülüyor.

YHS ÇALIŞANLARA GİH KADROSU GEREKÇESİ

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde üstün gayretler ile görev yapmakta olan Yardımcı Hizmetler Sınıfında göre yapan personelin büyük bir bölümü lise ve üstü mezuniyete sahip olup idari hizmetlerde memuriyet işlemlerinde görevlendirilmektedir.

Bakanlık tarafından özellikle okullarda açıkta bulunan memur kadrolarına Yardımcı Hizmetler Sınıfı personeli görevlendirilmesi bu kadrolara ihtiyaç olduğunun en büyük göstergelerinden biridir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, memurları on hizmet sınıfına ayırmış ve her sınıf için özellikle mali haklar açısından farklı belirlemelere gitmiştir. Ancak, bu sınıflar arasında Yardımcı Hizmetler Sınıfı aleyhine birçok düzenleme yer almıştır. Bu düzenlemelerin başında, Yardımcı Hizmetler Sınıfı için ek göstergenin hiç belirlenmemiş olması gelmektedir.

Ek göstergelerin belirlendiği tarihten bu yana, Yardımcı Hizmetler Sınıfı personeli bakımından eşit olmayan bir düzenlemenin mevcut olduğunu, tüm hizmet sınıfları için öngörülen düzenlemenin sadece Yardımcı Hizmetler Sınıfı için öngörülmemesinin gerekçesi her ne olursa olsun, eşitlik ilkesine uygun olmayacaktır.

Yardımcı Hizmetler Sınıfı personeli, Devlet Memurları Kanununa göre memur olarak görülmesine karşın, diğer memurların aldığı maaş kadar maaş alamamakta ve ek göstergeleri bulunmamaktadır. Bu durum Yardımcı Hizmetler Sınıfı çalışanlar açısından mağduriyetler oluşturmaktadır.

Hizmetler sınıfı arasında ek gösterge konusunda yaşanan bu eşitsizliğin giderilmesi açısından yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan personelin bir defalığına mahsus memur kadrolarına geçirilmeleri ile ek gösterge mağduriyeti giderilmiş olacaktır.

DEVLET MEMURLARI KANUNU’NDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 14/07/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa aşağıdaki Ek Geçici Madde eklenmiştir.

°EK GEÇİCİ MADDE 60- Milli Eğitim Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatlarında 4’Yardımcı Hizmetler Sınıfında” görev yapan eğitim çalışanlarının tümü ‘’Genel İdari Hizmetler Sınıfına” geçirilir ve kadro ve unvanlarının tespiti ise eğitim durumuna göre yapılır”

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinden itibaren yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Kanun teklifi tam metni için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler