MEB’den Özel Öğrenci Etüt Eğitim Merkezleri Yazısı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü tarafından dönüşüm kapsamında 1 Temmuz 2017’ye kadar şartları yerine getirmeyen özel etüt eğitim merkezleri ile ilgili önemli duyuru yaptı.

32385
Daha Fazla Göster

687 sayılı KHK gereği 5580 sayılı Kanunda yer alan geçici maddeye KHK’nın yayımlanma tarihinden itibaren faaliyet gösterenlerden dönüşüm programına alınan öğrenci etüt eğitim merkezleri hariç olmak üzere, halen faaliyette olan öğrenci etüt eğitim merkezleri, faaliyetlerine 1 Temmuz 2017 tarihine kadar devam edebilirler denilmişti.

En geç 29 Temmuz 2017 tarihine kadar belirtilen özel öğretim kuramlarını gereken şartlara uygun hale getirmeyen ve kurum açma izni buna göre düzenlemeyen öğrenci etüt eğitim merkezleri hakkında sürekli kapatma işlemi uygulanacağı belirtildi.

Ayrıca 1 Temmuz 2017 tarihine kadar faaliyet gösterecek olan öğrenci etüt eğitim merkezleri için Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği hükümleri uygulanır denilmektedir.

Bu hükümler doğrultusunda öğrenci etüt eğitim merkezlerinin dönüşümüne ilişkin olarak şu açıklamalar yapıldı:

Halen faaliyette bulunan öğrenci etüt eğitim merkezleri 1 Temmuz2017 tarihine kadar faaliyetlerine devam edebileceklerdir. Bu kuramlardan, farklı bir özel öğretim kurumuna dönüşme talebinde bulunacakların kurucu veya kurucu temsilcilerinin en geç 1 Temmuz 2017 tarihine kadar il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerine dönüşüm başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

29 Temmuz 2017 tarihine kadar dönüşüm işlemleri tamamlanmayan (dönüştüğü kuruma ait kuram açma izni düzenlenmeyen) öğrenci etüt eğitim merkezleri hakkında 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumlan Kanuna göre işlem yapılacaktır.

Buna göre, Valiliklerce kuram sürekli olarak kapatılarak, iptal edilen kuram açma izninin bir örneği, iş yeri açma ve çalışma ruhsatının iptal edilmesi için Bakanlığa gönderilecektir.

Herhangi bir özel öğretim kurumuna dönüşümü Bakanlıkça uygun görülen öğrenci etüt eğitim merkezlerinin kuram açma izinleri düzenlenerek, kuram açma izinlerinin bir örneği iş yeri açma ve çalışma ruhsatının düzenlenmesi için Bakanlığa gönderilecektir.

5580 sayılı Özel Öğretim Kurumlan Kanunda belirtilen kuramlardan herhangi birine dönüşme talebinde bulunan öğrenci etüt eğitim merkezlerinin dönüşüm işlemleri Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğin hükümlerine göre gerçekleştirilecektir. Bu kuramların kurucu/kurucu temsilcileri 1 Temmuz 2017 tarihine kadar dönüşüm başvurularını yapmaları kaydıyla;

Özel öğretim kursuna dönüşme talebinde bulunan etüt eğitim merkezlerine Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde yer alan bilim grubu program onaylarına ilişkin olarak eğitim öğretim yılı başına kadar dönüşecek olan kurama ait yerleşim planı için 11 Temmuz 2017 tarihine kadar,

Özel okula dönüşecek etüt eğitim merkezlerine itfaiye müdürlüklerince düzenlenecek itfaiye raporu için 11 Temmuz 2017 tarihine kadar,

Başvuru dosyalarına eklenmek üzere süre tanınacaktır. 1 Temmuz 2017 tarihine kadar dönüşüm başvurularını yapan kuramların işlemleri bu maddede yer alan evrakların eksik olup olmadığına bakılmaksızın başlatılarak, b ve c bentlerinde yer alan evrakları tamamlayan kuramların kurum açma izinleri 29 Temmuz 2017 tarihine kadar düzenlenecektir.

1 Temmuz 2017 tarihine kadar dönüşüm yapmak üzere başvuru yapmayan öğrenci etüt eğitim merkezlerinin dönüşümüne ilişkin bu tarihten sonraki başvuruları en geç 29 Temmuz 2017 tarihine kadar Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği kapsamında tamamlanacaktır.

Özel etüt eğitim merkezlerinden dönüşmek üzere 1 Temmuz 2017 tarihine kadar müracaat edenlerin kurucu ve kurucu temsilcilerine ilişkin iş ve işlemler Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda yürütülecektir. Buna göre öğrenci etüt eğitim merkezlerinden dönüşüm yapanların kurucularından Özel Öğretim Kurumları Yönetmelikte yer alan nitelikler aranmayacaktır.

Mevcut kurucu temsilcisi ise, aynı bentlerde yer alan niteliklere haiz olup olmadığına bakılmaksızın 2018-2019 eğitim öğretim yılı sonuna kadar kurucu temsilciliği görevine devam edebilecektir. Ancak dönüşüm için 1 Temmuz 2017 tarihinden sonra müracaat eden kuramların kurucu veya kurucu temsilcilerinden Yönetmeliğin 5’inci maddesinde yer alan kurucu veya kurucu temsilcisine ilişkin şartlar aranacaktır denildi. Resmi yazı için TIKLAYINIZ.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
MEB’den Özel Öğrenci Etüt Eğitim Merkezleri Yazısı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!