MEB’e Bağlı Okullarda Yılbaşı Kutlamak Yasak

Milli Eğitimin almış olduğu kararla bu yılda okullarda bu tip etkinliklere izin verilmeyecek.

12233
Daha Fazla Göster

Milli eğitim Bakanlığına bağlı okullara gönderilen bir yazıyla veya uyarıyla da diyebiliriz; yılbaşı etkinlikleri adı altında yapılan kutlamalar, çekilişler ve eğlence tarzı faaliyetler kültürel değerlerimize ve öğrencilerin okullardaki arkadaşlık ilişkilerine zarar verdiği gerekçesiyle (kendi düşüncem) yasaklandı. Ayrıca öğretmenlerinde öğrencilerden yılbaşı hediyesi almaması konusundaki uyarıda öğretmenlere imza karşılığı tebliğ ettirildi.

Bilindiği üzere yıllardır ülkemizde bu tip kutlamalar yapılıyordu. Hatta bu kutlamalar son yıllarda okullara da sıçramıştı. Yazımızın girişinde belirttiğim gibi öğrenciler yılbaşı çekilişleri adı altında birtakım etkinlikler yapmaktaydı. Bu çekilişler, sınıflardaki tüm öğrencilerin kura usulüyle rastgele bir arkadaşına hediye alması şeklinde gerçekleşen etkinliklerdir. Şimdi bu hediyeleşmenin neresi kötü diyebilirsiniz. Kötü olan ve yasaklanmaya iten kısmı şurası, çekilişlerin yapıldığı sınıflarda farklı gelir gruplarından öğrenciler birlikte yaşıyor ve her öğrencinin birbirine alacağı hediye öğrencilerin aile durumlarına göre değişiyor. Gelir durumu zayıf olan ailelerden gelen çocuklar daha ucuz hediye, geliri iyi olan ailelerin çocukları daha iyi hediyeler alıyor. Bunun sonucunda da öğrenciler arasında -ben pahalı hediye verdim ama bana ucuz hediye geldi- şeklinde tatsızlıklar çıkıyor ve öğrenciler arasında ister istemez bir sınıf farklılığı oluşuyor maalesef.

Daha sonrasında sınıfta yapılan kutlamalar da kültürümüzde yeri olmayan Batı menşeili eğlencelerin öğrencilerin hayatında yer bulmasına zemin hazırlıyor. Bu kutlamalar esnasında sınıf içi düzen bozuluyor ve sınıflardaki okul eşyaları zarar görebiliyor. Bu sebeple Milli Eğitim Bakanlığının bu yasağını yerinde gibi görünüyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
MEB’e Bağlı Okullarda Yılbaşı Kutlamak Yasak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!