MEB’e Nöbet Ücreti Alamayan Öğretmenler İçin Talepte Bulunuldu

Milli Eğitim Bakanlığı MEB tarafından haftada 3 ek ders karşılığında tüm öğretmenlere ve yeni düzenlemelerle de idarecilere nöbet ücreti verilmektedir. Fakat halen MEB’te nöbet ücretinden yararlanamayanlar da var. İşte detaylar.

featured

Milli Eğitim Bakanlığı MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 19 Eylül 2017 tarihli kaynaştırma veya bütünleştirme yoluyla eğitim uygulamalar konulu genelgesinde ek ücret verilmeksizin ek görev verilmişti.

 

Bu kapsamda özel eğitim sınıflarında görevli öğretmenlerin, özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin durumları ve ihtiyaçları nedeniyle teneffüs ve yemek saatlerinde öğrencilerin gözetimine devam edecekleri belirtildi. Fakat bu durum fiili nöbet olarak her nedense kabul edilmiyor!

 

Geçtiğimiz 2016-2017 eğitim öğretim dönemine yönelik toplu sözleşme hükümleri gereğince sadece nöbet görevini fiilen yerine getiren öğretmenlere nöbet ücreti ödenmekte olduğu belirtilmiştir. Dolayısıyla teneffüs ve yemek saatlerinde öğrencilerin gözetimine devam eden özel eğitim öğretmenlerin de nöbet görevini fiilen yerine getirdikleri için nöbet ücreti verilmesi gerekliliği vurgulandı.

 

Fakat fiili olarak nöbet tutmadıkları gerekçesiyle bu belirtilen saatlerde görevli olmalarına rağmen ek ders ücretinden yararlanamayacaklardır. Bu durum ise angarya yasağına aykırı olduğunu belirten Türk Eğitim-Sen Bakanlığa konuyla ilgili yazı gönderdi.

 

Gönderilen yazıda özel eğitim sınıflarında görevli olup, nöbet görevini fiilen yerine getirmemesine rağmen aralıksız olarak özel eğitim öğrencilerinin yanında görev yapan öğretmenlere de 2016-2017 yılına yönelik toplu sözleşme hükümleri gereği nöbet ücreti verilmesi gerekliliği vurgulandı.

 

Bknz: Nöbet ücreti ile ilgili MEB’e gönderilen yazı için TIKLAYINIZ.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
MEB’e Nöbet Ücreti Alamayan Öğretmenler İçin Talepte Bulunuldu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!