1. HABERLER

  2. EĞİTİM HABERLERİ

  3. MEB'in 600 Okulu Nitelikli Olurken Diğerleri Niteliksiz mi Olacak
MEB'in 600 Okulu Nitelikli Olurken Diğerleri Niteliksiz mi Olacak

MEB'in 600 Okulu Nitelikli Olurken Diğerleri Niteliksiz mi Olacak

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın TEOG sonrası yeni sistemle ilgili açıklamalarında en çok tartışılacak konu okulların niteliklileri için sınav yapılacak olması. Çünkü % 10 öğrencinin girebileceği nitelikli okulların dışındakiler niteliksiz mi olacak?

A+A-

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş TEOG ortak sınavların 2017-2018 eğitim-öğretim yılı itibarıyla kaldırılmasının ardından yeni sistem de açıklandı. Sınavsız olarak ikametgahına yakın bölgedeki okula gidileceği belirtildi. Ayrıca sadece % 10 öğrenci için sınav maratonu başarılı geçecek ve açıklamalara göre nitelikli okullarda eğitim öğretim alabilecekler. Ya diğerleri niteliksiz mi?

Maalesef okulların niteliksel olarak bu şekilde ayrıştırılması doğru olmadı. Şu an getirilen sistem zaten hali hazırda önceden olan bir uygulamaydı. İsteyen öğrenciler sınava girebilmekteydi ve tüm liseler Anadolu değildi. Sadece tabelalar değişerek tüm okullar Anadolu lisesine dönüştürüldü.

Peki şimdi tabelalara nitelikli Anadolu lisesi mi yazılacak?

Nitelikli olan 600 okulun dışındaki okullarda okuyan ve okuyacak öğrenciler için de niteliksiz okul şeklinde bir uygulama doğru olmayacaktır. Hem öğretmenler hem de öğrenciler için niteliksiz şeklinde ortaya çıkan bu “nitelikli okul” sözü maalesef yanlıştır.

Nitelikli okul listesinde olmayan okullarda okuyan öğrencilerin ve öğretmenlerin üzerinde yaratacağı etki düşünüldü mü? Nitelikli olarak belirtilen okullara sınavla 120 bin öğrenci alınması planlanıyor. Hangi okulların nitelikli olacağı konusunda Mayıs ayına kadar okullar bu listelere girme peşinde olacaklar.

Milli Eğitim Bakanlığına düşün tüm okulların niteliğini arttırmaktır. Bazılarını nitelikli olarak belirtirken diğerlerini dışlamamalıdır. 120 bin öğrenci nitelikli iken 1 milyondan fazla öğrenci niteliksiz midir?

Milli Eğitim Bakanlığı MEB bununla ilgili yanlışı bir an önce düzeltmeli ve okulları önceden olduğu gibi Fen Lisesi, Anadolu Lisesi, Türlerine göre meslek liseleri ve düz lise olarak ayırmalıdır. Hepsini önüne Anadolu getirince maalesef bir değişim olmadı ve bu şekilde de olmayacaktır.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler