1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. MEB’in Ek Ders Hesaplama Yönteminin Değiştirilmesi Talep Edildi
MEB’in Ek Ders Hesaplama Yönteminin Değiştirilmesi Talep Edildi

MEB’in Ek Ders Hesaplama Yönteminin Değiştirilmesi Talep Edildi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ek ders saatlerine ilişkin karar gereği haftalık okutulan ders sayısı üzerinden hesaplanan yöntemde değişiklik yapılması istendi. Resmi tatil günlerinde veya 1 günlük izin veya raporda yaşanan sorunlar çözülmeli!

A+A-

Türk Eğitim-Sen, Milli Eğitim Bakanlığından öğretmenleri mağdur eden ek ders hesaplama yönteminin değiştirilmesini istedi. Bu kapsamda ek ders saatlerinde mağdur olan öğretmenlerin talepleri dile getirildi.

Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar gereğince, öğretmenlerimizin okutacağı aylık karşılığı ders ve ek ders ücreti hesabı haftalık ders saati sayısı üzerinden hesaplanmaktadır. Türk Eğitim-Sen de yapılan hesaplama ile ilgili olarak yanlışları ifade etti.

Örnek olarak; ek derslere ilişkin karara göre, genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenlerinin aylık karşılığı ders görevi haftada 15 saattir. Bir branş öğretmeninin günde 6 saat, haftada 30 saat derse girdiğini varsayacak olursak, bunun 15 saati aylık karşılığı ders görevi sayılacak, kalan 15 saat ise ek ders görevinden sayılarak ek ders ücreti ödenecektir.

Ancak, haftanın bir gününün tatil olması ya da çalışılmaması durumunda bu öğretmen o hafta 24 saat derse girecektir. Bu 24 saatin 15 saati aylık karşılığı ders görevinden sayıldığı için kalan ek ders saati 9 saate düşecek ve öğretmenimiz o hafta için 15 saat ek ders ücreti yerine 9 saat ek ders ücretinden yararlanabilecektir. Bu durumda 6 saatlik ve her 10 saate 1 saat ödenen planlama ve hazırlık çalışması kapsamındaki ücretle beraber 7 saatlik bir kayıp söz konusu olmaktadır.

Öğretmenlerin kendi inisiyatifleri dışında gelişen sebeplerle ek ders ücreti konusunda mağduriyet yaşaması hakkaniyete aykırıdır. Bu sebeple, yapılacak mevzuat değişikliği ile ek ders ücreti hesabının haftalık yerine günlük hesaplanması ya da haftanın bir günü çeşitli nedenlerle (1 Ocak, 1 Mayıs gibi) çalışılmayan haftalara özgü olmak üzere ek ders ücretinin gün bazında dikkate alınarak, o hafta 4 iş günü çalışılmış ise maaş karşılığı girilmesi gereken haftalık ders saatinin de 1/5 nispetinde azaltılarak, yani 15 saat yerine 12 saat olarak kabul edilmesi şeklinde bir uygulamayla hesaplanması hakkaniyetli bir yaklaşım olacaktır.

Bilindiği gibi, ek ders ücretleri zaten çok düşük rakamlarda olup, yıllardır katsayıya bağlı artışların dışında gösterge değişikliği de yapılmadığı için önemli bir artış olmamaktadır. Hal böyle iken, bir de haftalık hesaplama yöntemi ile hesaplama yapıldığında öğretmenlerimiz hak etmedikleri ek ders kayıpları ile karşı karşıya kalmaktadır.

Öğretmenler çok düşük maaşlarla görev yapan bir meslek grubudur. Dolayısıyla ek ders ödemeleri öğretmenlerin bütçelerinde önemli bir yer tutmaktadır. Haftalık hesaplama yöntemi uygulandığında bu tür resmi tatil günleri yahut izinler doğrudan doğruya ek ders kaybı olarak öğretmenlere yansımaktadır. İlgili resmi yazı için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.