1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. MEB’in Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğini Yanlış Uyguladığı Belirtildi
MEB’in Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğini Yanlış Uyguladığı Belirtildi

MEB’in Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğini Yanlış Uyguladığı Belirtildi

Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) resmi başvuru yaparak yönetici görevlendirme yönetmeliğinin yanlış uygulandığını belirten Anadolu Eğitim Sendikası (AES) görevlendirmeye esas puanın geçerlilik süresinde yapılan yanlışlığı ortaya koydu.

A+A-

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonuna bağlı Anadolu Eğitim Sendikası (AES) Milli Eğitim Bakanlığına başvurarak, Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğinin ilgili maddeleri gereğince görevlendirmeye esas puanın geçerlilik süresinde uygulama yanlışlığı yapıldığını belirtti.

Sözlü sınav puanını almış veya sözlü sınav puanı ile Ek1 form üzerinden alınmış olan aritmetik ortalama puanlarının tayin olan yönetici adayları için geçerli sayılmadığını, bu puanın eski görev yerinde başvuru için kullanılmazsa yeni görev yerinde kullanılamayacağına dair yanlışı tespit edildiği vurgulandı.

Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğinin ilgili maddelerinde puanın 6 ay geçerli olduğu ve aksi bir şekilde tayin olunan yerde kullanılamayacağına dair bir hükmün bulunmadığını açıklayan sendika MEB’e gönderdiği yazı ile yönetici görevlendirme puanının geçerlilik süresi ve tayin olunan ilde kullanılması konusunda taleplerini iletti. İşte konuyla ilgili resmi yazı:

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 25 Nisan 2017 tarihinde Yönetici Görevlendirme Kılavuzu yayımlanmış ve yönetmeliğe uygun olarak bir takvim içerisinde yönetici görevlendirmelerinin iller bazında yapılması planlanmıştır denildi.  Bu kapsamda;

Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğinin Beşinci Bölümde Görevlendirme başlığı altındaki 18. ve 20. maddelerinde “(1) Sözlü sınavda başarılı olan adaylardan müdür veya müdür başyardımcısı, müdür yardımcısı olarak görevlendirilmek üzere başvuruda bulunan adayların görevlendirmeye esas puanları; Ek-1’de yer alan form üzerinden verilen değerlendirme puanı ile sözlü sınav puanının aritmetik ortalaması alınarak belirlenir.

Görevlendirmeye esas puanlar, kesin sonuçların ilan edildiği tarihten itibaren en fazla altı ay süreyle geçerlidir.” Yazmaktadır. Görüldüğü üzere puanların 6 ay geçerlilik süresi olmasına rağmen, yaz döneminde yer değiştiren ve tayini çıkan yönetici adayı öğretmenlere, yeni görev yerlerinde puanlarını kullanmayacakları belirtilmiş ve görevlendirilmek üzere başvuru hakkı verilmemiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu konuda önlem alınarak iller bazında yanlıştan dönülmesi ve özellikle 2. yönetici görevlendirmelerinde başvuru hakkı verilmesi ve hak kaybının önlenmesi büyük önem taşıdığı belirtildi.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler