1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. MEB’te Aile Birliği Mazereti Atamalarında Adres Kayıt Sistemi (AKS) Sorunu
MEB’te Aile Birliği Mazereti Atamalarında Adres Kayıt Sistemi (AKS) Sorunu

MEB’te Aile Birliği Mazereti Atamalarında Adres Kayıt Sistemi (AKS) Sorunu

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) öğretmenlerin eş durumu mazeret atamalarında adres kayıt sistemini yanlış uygulandığı Anadolu Eğitim Sendikası tarafından dile getirildi. Sendikanın eş durumu atamaları ile ilgili soruna dair talep yazısı için tıklayınız.

A+A-

Anadolu Eğitim Sendikası olarak; Milli Eğitim Bakanlığına başvurarak, büyükşehir olmayan illerde uygulanmayan adres kayıt sistemi sorununu dile getirildi. Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğine göre hazırlanan atama kılavuzlarında, eşin çalıştığı yerleşim merkezi atama bölgesi sayılırken, büyükşehir olmadığı için ikamet edilen bölge atama bölgesi sayılmamaktadır.

Bu durumun düzeltilmesi ve ikametgahın bulunduğu yerleşim yerinin de atamaya açılmasının, atamaya bir genişlik kazandıracağını ve mağduriyetleri azaltacağını belirtildi. Konuyla ilgili resmi yazı şu şekildedir:

Milli Eğitim Bakanlığı MEB tarafından 17 Temmuz 2017 tarihinde öğretmenlerin 2017 yılı yaz tatili aile birliği, sağlık, can güvenliği mazeretleri ve engellilik durumu ile diğer nedenlere bağlı yer değiştirme kılavuzu yayımlanmasından sonra kılavuzun başvuru ve tercihler başlığı altında 2. tercihler il içinde bölümünde “Büyükşehir statüsündeki illerde görev yapan öğretmenler, eşlerinin görev yaptıkları ilçe ile Adres Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı ikametgâhlarının bulunduğu ilçedeki eğitim kurumlarını tercih edebilecektir.” yazdığı belirtildi.

Yine aynı bölümün devamında “Büyükşehir statüsünde olmayan illerde yapılacak yer değişikliği işlemlerinde il merkezleri, ilçeler, beldeler ve köylerin her biri ayrı bir yerleşim yeri olarak değerlendirilecek ve bu yerleşim yerleri arasında yer değişikliği başvurusu yapılabilecektir. Bu yerleşim yerlerinin içindeki eğitim kurumları arasında yer değişikliği yapılmayacaktır.

Büyükşehir belediyesi statüsünde olmayan illerde görev yapan öğretmenler, yalnızca mazeretlerinin bulunduğu il merkezi (belde ve köyler dâhil) ya da ilçedeki (belde ve köyler dâhil) eğitim kurumlarını tercih edebilecektir. Eşleri aynı ilçenin köy veya beldelerinde görev yapan öğretmenler, öncelikle eşlerinin olduğu yerdeki eğitim kurumlarını tercih edecekler; eşlerinin bulunduğu yerde atanabilecekleri herhangi bir eğitim kurumu bulunmaması halinde ise yakın köy veya beldelerdeki eğitim kurumlarını tercih edebilecektir.” Yazmaktadır.

Büyükşehir statüsünde uygulanan ancak büyükşehir olmayan illerde uygulanmayan “Adres Kayıt Sistemi” ile eş durumu atamaları daha da zorlaştırılmaktadır. Büyükşehir olmayan illerde de adrese göre atama istenmesi atamalara bir genişlik kazandıracak ve mağduriyetleri azaltacaktır. Konu ile ilgili gereken adımların atılarak, eş durumu atama kılavuzlarında değişiklik yapılması yerinde bir uygulama olacaktır. Resmi yazı için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.