1. HABERLER

  2. SORU VE CEVAP

  3. Medya Okur Yazarlığı Dersinin Zorunlu Olması Şart
Medya Okur Yazarlığı Dersinin Zorunlu Olması Şart

Medya Okur Yazarlığı Dersinin Zorunlu Olması Şart

Milli Eğitim Bakanlığı, Medya Okur Yazarlığı dersi için gereken önemi ve atamayı ne zaman yapacak? Öğretmen alımlarında ya 1 kadro ya da hiç kadro verilmiyor. İletişim mezunlarının talepleri ve medya okur yazarlığının önemi dikkate alınmalıdır!

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yetkilileri gerek kodlama eğitimi gerekse medya okuryazarlığının önemini her mecrada dile getiriyor. Fakat bu dersler için ne iletişim fakültesi mezunlarına ne de bilişim öğretmenlerine gereken atama kontenjanını vermiyor.

Bu yazı dizimizde hem iletişim fakültesi mezunlarının taleplerini hem de medya okuryazarlığının ne kadar önemli bir der olduğuna değineceğiz. İletişim Fakültesi mezunları lisans eğitimi aldıktan sonra bir de pedagojik formasyon alarak alanlarını öğretmenliğe tamamladılar. Formasyon verilmesine rağmen ve medya okuryazarlığı dersinin önemli olmasına rağmen atama konusunda gereken hassasiyet gösterilmiyor.

İletişim fakültesi mezunları, iletişim liseleri az olduğu için alım yapılmamasından şikayetçi. Medya okuryazarlığı dersinin zorunlu olması isteniyor. Bakan İsmet Yılmaz iletişim dersi çok önemli, çalışmalarımız var demesine rağmen yine medya okuryazarlığı için iletişim fakültesi mezunlarına verilen cevap sessizlik oldu.

Medya okuryazarlığı dersi seçmeli olduğu için atama yapılmıyor. Teknolojinin bu kadar aktif kullanıldığı ülkemiz de resim, müzik, beden dersi kadar önemli bir derstir. Çünkü öğrenci müziğini telefondan öğreniyor, Spor yapmıyor instagramda fotoğraf paylaşıyor.

Mavi Balina oyunuyla Türkiye’de de ölümler gerçekleşti. Bu Ülkenin İletişim Mezunlarına da Değer verilmesi gerekiyor. Mezunların sesinin duyulması ve medya okuryazarlığının öneminin geç olmadan anlaşılması gerekiyor.

Bilgisayarı kullanıyoruz ama okuryazarı değiliz. İnternette yer alan her bilginin doğruluğunu sorgulamadan yanlışa yönelebiliyoruz. Gelecek kuşaklar doğru bilgiye nasıl ulaşması gerektiği konusunda medya okuryazarlığı dersinin hem zorunlu hem de işinin ehli kişiler tarafından verilmesi gerekiyor.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
2 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler