1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. Mehmet Müezzinoğlu'nda İhraçlar, Kamu Çalışma Reformu ve Taşeron açıklaması
Mehmet Müezzinoğlu'nda İhraçlar, Kamu Çalışma Reformu ve Taşeron açıklaması

Mehmet Müezzinoğlu'nda İhraçlar, Kamu Çalışma Reformu ve Taşeron açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu 4. OHAL Kapsamında KHK ile ilgili ihraç sayısını açıkladı. Taşeronlarla ilgili olarak ve Kamu Çalışma Reformu ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Taşeron başka bahara mı kalacak?

A+A-

Bu yazımızda 3 ana başlık altında ele alacağız ve çok kısa ve net bir şekilde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlunun açıklamalarını değerlendireceğiz. Bakanın açıklama yaptığı 3 konu şu şekilde: KHK İhraçları, TAŞERONA kadro ve KAMU ÇALIŞMA REFORMU.

Yapılan açıklamalardan ilki 6 Ocak 2017 tarihli resmi gazetenin mükerrer sayısında yayınlanan Olağanüstü Hal Kapsamında yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) oldu. Bilindiği üzere 679, 680 ve 681 sayılı KHK'lar yayınlandı ve 679 sayılı KHK ile 8 bin 400 kamu personeli daha FETÖ/PDY terör örgütü mensubu olduğu için meslekten ihraç edildi.

Son KHK ile birlikte ihraç sayısı da 100 bine yaklaşırken net sayı 97 bin 679 olarak açıklandı. Hakkında işlem yapılan personel sayısı ise 135 bin 356 kişi.

Bir diğer konu ise Kamu Çalışma Reformu! 657'de köklü değişiklik yapacak olan bu çalışmanın Anayasa kadar zor bir konu olduğunu belirten Bakan reform ile yarı zamanlı çalışanlar, işçiler, taşeronlar, kadrolu ve sözleşmeli memurların etkileneceğini belirtti. Bu reformun da yapılacağını fakat kolay bir konu olmadığı için ne zaman başlanacağı, ne zaman bitirileceği konusunda net bir açıklamaya yer vermedi.

Şunu söylemek gerekirse, 657 Devlet Memurları Kanununda değişiklik gerçekten zor bir konu ve tüm sendikalar buna karşı olduğu için Hükümet kanadı ile sendikaların yapacağı ortak çalışma sonucu yeni bir devlet memurluğu sistemi geleceğinden kısa sürede gündeme gelmesi ve çözülmesi mümkün gözükmüyor.

Son olarak TAŞERON konusunda ise Anayasa referandumundan sonra Kamu Çalışanı Reformu hayata geçirilebilirse taşeron da bu kapsama alınacak dendi. Bu reform yapılamazsa taşerona kadro yok anlamı mı taşıyor ki açıklama bu şekilde! Anayasa çalışmaları sonrası Kamu Çalışanı Reformu'nun da tamamlanması aylar belki yıllar alacağından Taşerona kadro başka bir bahara veya baharlara kalacağı açıktır.

Umarız yapılan ve yapılacak çalışmalar en kısa sürede netleşir. Aylardır hatta yıl da geçti üzerinden, artık taşerona kadroda sona gelindi denmemekte. Sil baştan ne yapılacağı konusun 657'nin değişebilmesi ile ortaya çıkacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
3 Yorum
İlgili Haberler