Melek Yatırımcı Nedir?

Melek yatırımcı kavramının ortaya çıkmasında önemli olan ilk kavram “girişimcilik” kavramıdır.

66682
Daha Fazla Göster

Girişimcilik, bir kişi yâda topluluğun aklında ki fikirleri hayata geçirmesi ile girişimci ve melek yatırımcı kavramlarının nasıl birlikte ilerlediğini öğreniyoruz.

Melek Yatırımcı Kimdir?

Bir girişimcinin fikirlerine ve iş fırsatlarına yatırım yapan daha doğrusu büyümesi yâda gelişmesi için sermaye yatıran kişiye denir. Diğer bilinen tanımı ile henüz yeni ortaya çıkmış büyük bir risk ve kazanma potansiyeli olan kişi yâda firmalara yatırım yapan kişidir. Bu yatırımcıların böyle bir alana girişmesinin sebebi ise, yeni ortaya çıkmış olan bu projelere maddi destek sağlamak sureti ile projelerin gelişmesini sağlamaktır. Özellikle potansiyeli çok yüksek olan ve getirisi fazla olacak olan yeni girişimler, yatırımcıların ilgisini fazla çekmektedir.

Melek Yatırımcıların Ortak Özellikleri Nelerdir?

Melek Yatırımcıların Ortak Özellikleri Nelerdir?
Melek Yatırımcıların Ortak Özellikleri Nelerdir?
 • Sermayedar konumunda olan yatırımcılar, genel olarak yatırım yaptıkları alanlarla ilgili kişisel deneyim ve tecrübelere sahiptirler.
 • Girişimcileri desteklemek dışında, kendileri içinde değerlendirebilecekleri girişim fikirlerini takip ederler.
 • Genel olarak bireysel olarak hareket etseler de bazı projelerde birleşerek daha büyük finansal kuvvet sağlayabilirler.
 • Projelere destek sağlayan her sermayedar gibi yatırımcılar da, mali konuda destek verdiği şirketlerin yönetimlerinde aktif olarak rol almak isterler.
 • Genel olarak yatırımcılar 30-60 yaş arasında ki iş adamı vb. sermayedarlardan oluşurlar.
 • Genel olarak hedefleri, sermayedar oldukları projelerden geri dönüş almak, para kazanmak ve bir marka oluşturmak olsa da aynı zamanda başarılı hissetmek ve manevi olarak tatmin olmakta isterler.
 • Genel olarak ilgi gösterdiği sektörler; sağlık, yazılım ve teknolojik ihtiyaçlar ile ilgili olan sektörlerdir.

Melek Yatırımcılar Kimlere Destek Verir?

Kimlere Destek Verir?
Kimlere Destek Verir?
 • Her iş alanında olduğu gibi genç ve enerjik insanlar ön plandadır.
 • Dinamizmi olan, dürüst ve güvenilir olan insanlara
 • Aynı zamanda pozitif olabilen, en kötü anlarda bile sakinliğini koruyabilen ve yeni fikirlere sahip kişilere
 • Yapacağı iş için gerekli motivasyona sahip, hırslı ve güçlü karakterlere destek verirler.
 • En önemli unsur ise, bu yatırımcıların destek olacakları kişilerin yatırımcıları ile aynı vizyona ve hırsa sahip olması destek alabilmesi için en önemli etkendir.
 • Maddi olarak ise bu yatırımcılar, sermayedar oldukları projelerden bir geri dönüş almak isterler. Ve yaptıkları yatırımın maddi ve marka değeri olarak yüksek olmasını önemserler.

Ülkemizde Melek Yatırımcılık- Bireysel Katılım Sermayesi

 • Ülkemiz sınırları içerisinde, diğer ülkelere göre yatırımcı sayısı oldukça azdır. Ülkemiz de tahmini olarak bulunan melek yatırımcı sayısı 100-200 arasında sanılmaktadır. Toplam olarak sermayeleri 10 milyon dolar seviyelerindedir.
 • Bir diğer unsur ise 2013 yılında Resmi Gazete ’de yayımlanmış olan Bireysel Katılım Sermayesi Hakkında olan yönetmeliktir. Bu yönetmeliğin tanımlama şekli ile yatırımcılar, bireysel katılım yatırımcısı olarak tanımlanmıştır. Buna istinaden ülkemizde melek yatırımcı olmak isteyen kişiler BKY lisansı almak zorundadır. Bu lisansa sahip olan kişiler 5 yıl süresince lisanslarını kullanabilirler. Sonrasında lisanslarını yenilemek isteyen bu yatırımcılar gerekli şartları karşılamalıdır.

BIST 100 Endeksi Nedir?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Melek Yatırımcı Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!