1. HABERLER

 2. BİLGİ DEPOSU

 3. SORU VE CEVAP

 4. Melek Yatırımcı Nedir?
Melek Yatırımcı Nedir?

Melek Yatırımcı Nedir?

Melek yatırımcı kavramının ortaya çıkmasında önemli olan ilk kavram “girişimcilik” kavramıdır.

A+A-

Girişimcilik, bir kişi yâda topluluğun aklında ki fikirleri hayata geçirerek bir iş alanı yaratabilmeye denir. İşte tam da bu noktada girişimci ve melek yatırımcı kavramlarının nasıl birlikte ilerlediğini öğreniyoruz.

Melek Yatırımcı Kimdir?

Melek Yatırımcı, bir girişimcinin fikirlerine ve iş fırsatlarına yatırım yapan daha doğrusu büyümesi yâda gelişmesi için sermaye yatıran kişiye denir. Diğer bilinen tanımı ile henüz yeni ortaya çıkmış büyük bir risk ve kazanma potansiyeli olan kişi yâda firmalara yatırım yapan kişidir. Melek yatırımcıların böyle bir alana girişmesinin sebebi ise, yeni ortaya çıkmış olan bu projelere maddi destek sağlamak sureti ile projelerin gelişmesini sağlamaktır. Özellikle potansiyeli çok yüksek olan ve getirisi fazla olacak olan yeni girişimler, melek yatırımcıların ilgisini fazla çekmektedir.

Melek Yatırımcıların Ortak Özellikleri Nelerdir?

 • Sermayedar konumunda olan melek yatırımcılar, genel olarak yatırım yaptıkları alanlarla ilgili kişisel deneyim ve tecrübelere sahiptirler.
 • Melek Yatırımcılar, girişimcileri desteklemek dışında, kendileri içinde değerlendirebilecekleri girişim fikirlerini takip ederler.
 • Melek yatırımcılar genel olarak bireysel olarak hareket etseler de bazı projelerde birleşerek daha büyük finansal kuvvet sağlayabilirler.
 • Projelere destek sağlayan her sermayedar gibi melek yatırımcılar da, mali konuda destek verdiği şirketlerin yönetimlerinde aktif olarak rol almak isterler.
 • Genel olarak melek yatırımcılar 30-60 yaş arasında ki iş adamı vb. sermayedarlardan oluşurlar.
 • Melek yatırımcıların genel olarak hedefleri, sermayedar oldukları projelerden geri dönüş almak, para kazanmak ve bir marka oluşturmak olsa da aynı zamanda başarılı hissetmek ve manevi olarak tatmin olmakta isterler.
 • Melek yatırımcıların genel olarak ilgi gösterdiği sektörler; sağlık, yazılım ve teknolojik ihtiyaçlar ile ilgili olan sektörlerdir.

Melek Yatırımcılar Kimlere Destek Verir?

 • Her iş alanında olduğu gibi genç ve enerjik insanlar ön plandadır.
 • Dinamizmi olan, dürüst ve güvenilir olan insanlara
 • Aynı zamanda pozitif olabilen, en kötü anlarda bile sakinliğini koruyabilen ve yeni fikirlere sahip kişilere
 • Yapacağı iş için gerekli motivasyona sahip, hırslı ve güçlü karakterlere destek verirler.
 • En önemli unsur ise, melek yatırımcıların destek olacakları kişilerin yatırımcıları ile aynı vizyona ve hırsa sahip olması destek alabilmesi için en önemli etkendir.
 • Maddi olarak ise melek yatırımcılar, sermayedar oldukları projelerden bir geri dönüş almak isterler. Ve yaptıkları yatırımın maddi ve marka değeri olarak yüksek olmasını önemserler.

Ülkemizde Melek Yatırımcılık- Bireysel Katılım Sermayesi

 • Ülkemiz sınırları içerisinde, diğer ülkelere göre melek yatırımcı sayısı oldukça azdır. Ülkemiz de tahmini olarak bulunan melek yatırımcı sayısı 100-200 arasında sanılmaktadır. Bu melek yatırımcıların toplam olarak sermayeleri 10 milyon dolar seviyelerindedir.
 • Bir diğer unsur ise 2013 yılında Resmi Gazete ’de yayımlanmış olan Bireysel Katılım Sermayesi Hakkında olan yönetmeliktir. Bu yönetmeliğin tanımlama şekli ile melek yatırımcılar, bireysel katılım yatırımcısı olarak tanımlanmıştır. Buna istinaden ülkemizde melek yatırımcı olmak isteyen kişiler BKY lisansı almak zorundadır. Bu lisansa sahip olan kişiler 5 yıl süresince lisanslarını kullanabilirler. Sonrasında lisanslarını yenilemek isteyen melek yatırımcılar gerekli şartları karşılamalıdır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.