1. HABERLER

 2. BİLGİ DEPOSU

 3. SORU VE CEVAP

 4. Memur Aile Yardımı Hakkında Her Şey!
Memur Aile Yardımı Hakkında Her Şey!

Memur Aile Yardımı Hakkında Her Şey!

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nunda yer alan şartlara uygun olan memurlar ailelerine, her ay ödenen ek gelire memur aile yardımı denir. Detaylar mymemur.com.tr'de!

A+A-

Her yıl memur maaşına yapılan iki zam uygulaması, aile yardımı içinde uygulanır. Peki, Memur Aile Yardımı Nedir?, Memur Aile Yardımı Almak İçin Gereken Şartları Nelerdir?, Memur Aile Yardımı Nasıl Hesaplanır? ve Eşi Çalışan Memur Aile Yardımı Alırsa Ne Olur? İşte merak edilen bu soruların tümünün cevabı yazımızda yer alıyor.

Memur Aile Yardımı Nedir?

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu, 202. Maddesi uyarınca, evli olan devlet memurları aile yardımı ödeneği almaya hak kazanır. Evli ve çocuklu devlet memurlarının maaşına yapılan bu ek ödeme aile yardımı olarak adlandırılır. Devlet memurunun bu yardımı alabilmesi için eşinin çalışmıyor olması zorunludur. Devlet memuru evlendiği zaman eş yardımı alır, çocuk sahibi olduğunda ise çocuk yardımı da eklenerek aile yardımı ücretinde artış yapılır ve böylece ödeme almaya devam eder.

Memur Aile Yardımı Almak İçin Gereken Şartları Nelerdir?

Devlet memuru, 657 Sayılı Kanun uyarınca, aile yardımı alabilmek için belli şartları yerine getirmelidir. Devlet memurunun aile yardımı alabilmesi için gereken şartlar şöyle sıralanabilir:

 • Devlet memuru kanununa bağlı olarak çalışmak,
 • Evli olmak,
 • Çocuk sahibi olmak,
 • Eş çalışmıyor ve sosyal güvence parası almıyor olmalı,
 • Erkek çocuğun 25 yaş ve altı olması
 • Kız çocuğun 25 yaş altı ya da 25 yaş üzerinde ise evli olmaması gerekmektedir.

Eğer aşağıdaki durumlar meydana gelirse aile yardımı kesilir ya da devam eder;

 • Çocuğun raporlu bir malullük durumu varsa, ödemeye devam edilir.
 • Çocuk menfaat karşılığı çalışıyor ya da ticaret yapıyorsa, aile yardımı ödeneği kesilir.
 • Boşanma durumda ve eşin ölümü durumunda eş için yapılan aile yardımı kesilir.
 • Eşlerin ikisi de devlet memuru ise kadın aile yardımı alamaz, erkek aile yardımı ödemesi alır.

Memur Aile Yardımı Nasıl Hesaplanır?

Memur aile yardımı hesaplaması temel olarak eşin olması (sağ ve boşanmamış) ve çocuk sayısına göre belirlenir. 2020 temmuz ayı zammı uyarınca aile yardımı, yüzde 6 oranında artış göstererek, eş için 278,69 liradan, 295,47 liraya yükselmiştir. Çocuklar için yapılan ödeme miktarı ise bir çocuk için, 32,65 liradan, 34,62 liraya; iki çocuk için 65,30 liradan, 69,23 liraya yükselmiştir. Aile yardımı beş çocuğa kadar verilmektedir.

Eşi Çalışan Memur Aile Yardımı Alırsa Ne Olur?

Devlet memurunun eşi çalışmaya başladığında, memurun bunu bildirmesi gerekmektedir. Bu bildirim sonucunda eş için verilen aile yardımı kesilir. Eğer bu beyan yapılmazsa ve aile yardımı devam ederse, devlet geriye dönük bu ücreti talep eder. Alınan aile yardımı en az alındığı miktarda geri ödenir.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.