1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Memur Alımı Olmayacaksa Lise KPSS Neden Yapıldı
Memur Alımı Olmayacaksa Lise KPSS Neden Yapıldı

Memur Alımı Olmayacaksa Lise KPSS Neden Yapıldı

Lise mezunu adaylar memur alımı yapılmasını istiyor. Ancak lise mezunlarına memur alımı için oldukça az kadro açılıyor. 3 milyon adayın girdiği KPSS Ortaöğretim sınavının, memur kadrosu açılmayacaksa neden yapıldığı soruluyor.

A+A-

Sayısı milyonları bulan lise mezunu adaylar, memur alımları konusunda tepkilerini dile getiriyor. Son olarak 2016 yılında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı (2016 KPSS) Ortaöğretim oturumuna memur olabilme hayaliyle giren adaylar, başvuru yapabilecekleri çok az sayıda personel alımı olmasından şikayet ediyor. Memur alımı olmayacaksa lise KPSS neden yapıldı sorusu soruluyor.

2016 KPSS Ortaöğretim oturumuna 3 milyon 498 bin 284 aday başvuru yapmıştı. ÖSYM’nin yayınladığı sayısal verilere göre 3 milyon 294 bin 958 aday sınava girmiş, 3 milyon 293 bin 604 adayın sınavı ise geçerli sayılmıştı.

KPSS 2017/1 merkezi memur ataması lise mezunları için büyük bir hayal kırıklığı olmuştu. ÖSYM’nin yayınladığı KPSS 2017/1 tercih kılavuzuna göre ortaöğretim mezunu adaylara yalnızca 244 kadro ayrılmıştı. 2015 yılında bu sayı 2 bin 180, 2106 yılında ise 617 olmuştu. Her yıl milyonlarca adayın girdiği KPSS ortaöğretim ile merkezi atamada atanma şansı oldukça düşük olarak görülüyor.

Açıktan atamalarda da lise mezunu adayların şansı son derece az oluyor. Zira PTT, SGK, KGM, Tapu Kadastro gibi birçok kurum açıktan atama ile birçok sözleşmeli personel alıyor. Ancak lise mezunu adaylar bunların hemen hemen hiçbirine başvuru yapamıyor.

Lise mezunlarının başvuru yapabildiği kamu personeli alımları ise genellikle TSK ve Jandarma Genel Komutanlığına yapılan uzman erbaş ve sözleşmeli er alımları, özel harekat polisi alımları, zabıt katibi alımları ve üniversite hastanelerine hemşire alımları olarak görülüyor. Bu alımlarda da sınava giren aday sayısına göre şansı oldukça düşük olan lise mezunu adaylar, daha fazla atama istiyor.

KPSS 2017/2 merkezi ataması ile lise mezunlarına daha fazla kadro açılması isteniyor. Son merkezi atamada açılan 244 kadro ve açıktan alımların da azlığı nedeniyle, 3 milyondan fazla lise mezunu adayın daha fazla kadro talebi bulunuyor. “Memur alımı olmayacaksa lise KPSS neden yapıldı” sorusunu yineliyor ve lise mezunu adayların haklı talebini dile getiriyoruz.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
2 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler