Memur Alımlarında Mülakatın Kaldırılması Toplu Sözleşmede Görüşülecek Mi

Memur alımlarında mülakatın kaldırılması talep ediliyor. Peki toplu sözleşmede mülakatın kaldırılması görüşülecek mi? Mülakatların kaldırılması gündeme gelebilir mi? Detaylar ve sendikaların talepleri haberimizde yer alıyor.

33048
Daha Fazla Göster

Mülakatla memur alımı son 1 yıldır gündemdeki yerini koruyor. Öğretmen ve diğer kamu personeli alımlarında yoğunlaşan mülakatla alımlar bir yandan merkezi atama kadro sayısını oldukça düşürürken diğer yandan adayların tepkisini çekiyor. Sendikalar da sık sık mülakatların kaldırılmasını dile getiriyor. Son zamanlarda ise toplu sözleşme görüşmelerine çevrildi. Memur alımlarında mülakatın kaldırılması toplu sözleşmede görüşülecek mi?

Türkiye Kamu-Sen’in toplu sözleşme teklifinde mülakatla alımlar hakkında önemli ibareler bulunuyor. Konfederasyonun toplu sözleşme talep metninde konuyla ilgili şu ifadeler yer alıyor: “Gerçekleştirilen yönetmelik değişiklikleriyle kurumlarda hem ilk atamalarda hem de görevde yükselme işlemlerinde mülakat sınavı uygulamasının önü açılmaktadır. Kamuya alınacak personelin seçiminde sözlü sınav istisna hale getirilmeli, KPSS kamuya girişlerde temel kriter olarak kullanılmalıdır.”

Ayrıca Konfederasyon’un Genel Toplu Sözleşme Sekreteri Necati Alsancak, mülakata dayalı atamalara son verilmesi ve adil bir atama sistemi getirilmesi gerektiğini açıklamıştı. Türkiye Kamu-Sen’in 2017 toplu sözleşmelerinde mülakat konusunun olmazsa olmazı olacağını ifade etmişti.

Toplu sözleşmelerde Türkiye Kamu-Sen’in mülakat konusunu gündeme getireceği, tekliflerden anlaşılıyor. Teklif metninde belirtilmese de Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın da, özellikle öğretmen alımlarında mülakata karşı olduğu biliniyor. Bu açılardan bakıldığında memur alımlarında mülakatın kaldırılmasının toplu sözleşmede görüşüleceği açıkça söylenebilir. Ancak konu hakkında herhangi bir düzenleme yapılıp yapılmayacağı bilinmiyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Memur Alımlarında Mülakatın Kaldırılması Toplu Sözleşmede Görüşülecek Mi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!