1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Memur Alımlarında Mülakatın Kaldırılması Toplu Sözleşmede Görüşülecek Mi
Memur Alımlarında Mülakatın Kaldırılması Toplu Sözleşmede Görüşülecek Mi

Memur Alımlarında Mülakatın Kaldırılması Toplu Sözleşmede Görüşülecek Mi

Memur alımlarında mülakatın kaldırılması talep ediliyor. Peki toplu sözleşmede mülakatın kaldırılması görüşülecek mi? Mülakatların kaldırılması gündeme gelebilir mi? Detaylar ve sendikaların talepleri haberimizde yer alıyor.

A+A-

Mülakatla memur alımı son 1 yıldır gündemdeki yerini koruyor. Öğretmen ve diğer kamu personeli alımlarında yoğunlaşan mülakatla alımlar bir yandan merkezi atama kadro sayısını oldukça düşürürken diğer yandan adayların tepkisini çekiyor. Sendikalar da sık sık mülakatların kaldırılmasını dile getiriyor. Son zamanlarda ise toplu sözleşme görüşmelerine çevrildi. Memur alımlarında mülakatın kaldırılması toplu sözleşmede görüşülecek mi?

Türkiye Kamu-Sen’in toplu sözleşme teklifinde mülakatla alımlar hakkında önemli ibareler bulunuyor. Konfederasyonun toplu sözleşme talep metninde konuyla ilgili şu ifadeler yer alıyor: “Gerçekleştirilen yönetmelik değişiklikleriyle kurumlarda hem ilk atamalarda hem de görevde yükselme işlemlerinde mülakat sınavı uygulamasının önü açılmaktadır. Kamuya alınacak personelin seçiminde sözlü sınav istisna hale getirilmeli, KPSS kamuya girişlerde temel kriter olarak kullanılmalıdır.”

Ayrıca Konfederasyon’un Genel Toplu Sözleşme Sekreteri Necati Alsancak, mülakata dayalı atamalara son verilmesi ve adil bir atama sistemi getirilmesi gerektiğini açıklamıştı. Türkiye Kamu-Sen’in 2017 toplu sözleşmelerinde mülakat konusunun olmazsa olmazı olacağını ifade etmişti.

Toplu sözleşmelerde Türkiye Kamu-Sen’in mülakat konusunu gündeme getireceği, tekliflerden anlaşılıyor. Teklif metninde belirtilmese de Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın da, özellikle öğretmen alımlarında mülakata karşı olduğu biliniyor. Bu açılardan bakıldığında memur alımlarında mülakatın kaldırılmasının toplu sözleşmede görüşüleceği açıkça söylenebilir. Ancak konu hakkında herhangi bir düzenleme yapılıp yapılmayacağı bilinmiyor.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler