Memur Bir Yılda Kaç Araba Alıp Satabilir? 3 Araç Satışı Gerçekleştirebilir mi?

Yapılan yeni düzenlemeler ile kişilerin araba alım satımına sınırlama getirildi. Peki memur olarak görev yapan kişiler için de aynı durum geçerli mi? Memurlar bir yıl içerisinde kaç araba alıp satabilirler? Detaylar...

76145
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bilindiği gibi araba alım satımında da diğer ticari işlerde olduğu gibi vergi verilmesi esastır. İkinci el araba ticareti esnasında vergi kayıpları doğabilmektedir. Bu durumu engellemek ve vergileri kontrol altına alabilmek amacı ile araba alım satım işine kısıtlar getirilmiştir.

Araba Alım Satım
Araba Alım Satım

Günlük hayatta araç alıp satan ve bu durumu  ticaret haline getiren kişiler mevcuttur. Bu konuya sınırlama getirilmesinin sebebi bu satışlardan elde edilen paradan vergi alınabilmesidir. Bu kısıtlamalar ile ister memur olsun, ister özel sektör çalışanı olsun fark etmeksizin, kişilerin yıl içerisinde alabilecekleri araç sayısı sınırlandırılmaktadır. Böylelikle mevcut vergilerin işleyişi belirli bir düzende kontrol altına alınmaktadır.

Memur Bir Yılda Kaç Araba Alıp Satabilir?
Memur Bir Yılda Kaç Araba Alıp Satabilir?

Bir Yıl İçinde Kaç Tane Araç Alım Satım İşlemi Gerçekleştirilebilir?

Bir Yıl İçinde Kaç Tane Araç Alım Satım İşlemi Gerçekleştirilebilir?
Bir Yıl İçinde Kaç Tane Araç Alım Satım İşlemi Gerçekleştirilebilir?

Araç satın alma konusunda kişilere herhangi bir sınırlama getirilmemiştir. Yani bir yıl içerisinde kişiler istedikleri kadar araç satın alabilmektedirler. Ancak bu araçların satılması konusunda kısıtlamalar söz konusudur.

Kısıtlamaların Şartları;

  • Konu ile alakalı herhangi bir ticari iş ile uğraşmayan, vergi levhası bulunmayan, ticarete dair belge ve yetkileri olmayan kişiler, bir yıl içerisinde en fazla 3 tane araç satabilirler.
  • Satışı gerçekleşecek araçlar hem kişinin kendi üzerine olduğu araçlar hem de satış işlemleri için vekaleten üzerine aldığı araçlardır. Yani direkt olarak kazanç sağlanamasa bile, satılan araç, satış işlemlerini halleden kişi için geçerli olan 3 araç sınırlaması içindedir.
  • Araç satış sertifikasına sahip olan kişiler, yıl içerisinde 3 araçtan fazlasını satabilmektedirler. Ancak bu kişilerin sattıkları araçlar, kişinin kendisine, temsilcisi ya da müdürü olduğu şirkete ait araçlar olmak zorundadır.
  • Sıfır araç satışı gerçekleştiren bayiler için böyle bir sınırlama getirilmemiştir. Ancak ikinci el alım satım işlemleri için bu belgenin bulundurulması şarttır.
  • Satış sınırlarına göre 3 araçtan fazla araç satan kişilerden, noter aşamasında yetki ve satış belgeleri istenir. Bu belgelerin bulunmaması durumunda satış işlemleri gerçekleşemez.
  • Kamu personeli, normal vatandaş veya memur olsun fark etmeksizin kişilerin yetki ve belgeleri yok ise sınırlar çerçevesinde araç satışı yapabilirler. Ayrıca, memur olarak görev yapan kişilerin, görevleri haricinde ek bir gelir elde edecekleri herhangi bir ticari işte bulunmaları yasaktır. Dolayısı ile araç alım satımını ticari bir işe dönüştüremezler.

Memur Bankada Ne Kadar Para Biriktirebilir?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Memur Bir Yılda Kaç Araba Alıp Satabilir? 3 Araç Satışı Gerçekleştirebilir mi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!