Memur-der Federasyonundan ’Bir Dava Sevdası’ Projesi

Memur-Der Federasyonunun ev sahipliğini yaptığı "Bir Dava Sevdası Projesi'nin tanıtımı gerçekleşti. Memur-Der Federasyonu Genel Başkanı Cengiz Özbay,...

39313-32
Daha Fazla Göster

Memur-Der Federasyonunun ev sahipliğini yaptığı “Bir Dava Sevdası Projesi’nin tanıtımı gerçekleşti. Memur-Der Federasyonu Genel Başkanı Cengiz Özbay, “Bu eserleri insanlar gözyaşlarıyla, bir dava sevdasıyla yaptılar” dedi.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda bir konuşma yapan Memur-Der Federasyonu Başkanı Cengiz Özbay, “Bir dava Sevdası projesi bir yıl öncesinde fikir haline geldi. Biz bu projeyi ülkemizin toplam 20 yıla yakındır süreç içerisindeki gerek sosyal, gerek ekonomik, gerek milli, gerek manevi hususlarının gelmiş olduğunun noktayı, sanatsal ve edebi yöntemleriyle, sanatçılarımızın fırçalarının darbeleriyle, şairlerimizin şiirleriyle, aşıklarımızın sazının teliyle ve sözleriyle anlatalım istedik” ifadelerini kullandı.

Eser sayısının 200 civarından 81’e düştüğünü kaydeden Özbay, “Seçici kurullarımız bu projede kaliteli bir çalışma olabilmesi adına gerek görsel eserlerimizi, gerek edebi eserlerimizi Gazi Üniversitesinden Prof. Dr. Birsen Çeken ve ekibi değerlendirdi. 200 civarında görsel eser varken bu eser sayısı 81’e düştü. Yaklaşık 160 civarında şehir başvurusu oldu. Yapılan değerlendirmeler neticesinde Prof. Dr. Hayrettin İvgin Başkanlığındaki bir heyet, seçici kurulumuz eserleri incelediler. Bununla bir şiir antolojisi kitabımız olacak. Bu kitap Türkiye’nin her tarafında dağıtılmayı bekliyor. Halk aşığı Yakup Temel’in oluşturmuş olduğu kurulda da 81 görsel eserimiz, 81 şiirimiz, 81 halk aşığımızla görücüye çıkacağız” şeklinde konuştu.

“Bu eserleri insanlar gözyaşlarıyla, bir dava sevdasıyla yaptılar”

Özbay, bu eserlerin dava sevdasıyla yapıldığını vurgulayarak, “Dünyanın en kıymetli toprakları üzerinde yaşıyoruz .Tabii ki bu topraklar üzerinde oynanan oyunlar bitmiyor. Dışarıdaki düşmanlar, içerideki hainler maalesef durmuyorlar. Biz vatan sevdalıları olarak, milli ve manevi değerlerini önemseyen ekipler olarak, şehit kanlarına sahip çıkan kimseler olarak, bunu kim yapıyorsa peşinden koşuyoruz. Bu eserleri insanlar gözyaşlarıyla, bir dava sevdasıyla yaptılar. Ülkemizin lider ülke noktasına gelmesine vesile olan bu çalışmaları, bu duruşu biz sanatçılarımızın sanatlarıyla anlatmak istedik” açıklamalarında bulundu.

Projenin amacı, ülkesine ve milletine hizmeti sevda edinmiş ve bu sayede uluslararası arenada saygın bir noktaya ulaşmaya vesile olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hizmetlerini, başarılarını, bu sayede ona karşı oluşan sevgi ve muhabbeti, şiir, görsel sanatlar, panel ve aşık atışmaları ile insanlara ulaştırmak olarak belirlendi. Projenin temelini Türkiye’nin dört bir yanından gelen özgün şiir ve görsel eserler oluşturacak. Toplam 5 kategoriden oluşan proje şunları içeriyor:

Dünyanın en büyük el yazması Kur’an-ı Kerim’inin sergilenmesi, “Bir Dava Sevdası” görsel eserler sergisi sergisi, panel, “Bir Dava Sevdası” şiir antolojisi kitabı ve aşık atışmaları.

İhlas Haber Ajansı İHA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Memur-der Federasyonundan ’Bir Dava Sevdası’ Projesi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!